Przekaźniki elektromechaniczne lub półprzewodnikowe stosuje się głównie jako elementy sprzęgające między poziomem sterowania a poziomem obiektowym – czujnikami lub urządzeniami wykonawczymi. Można je z również stosować do innych zadań, ale w każdym przypadku wymaga się od nich niezawodności. Dlatego ważny jest właściwy dobór przekaźnika, który zależy od wielu czynników mi.in od prądu, który będzie przepływał przez zestyki przekaźnika.
W sytuacji, gdy sygnały są przekazywane przez przekaźnik na wejścia sterownika z nadajników sygnałów np. z czujników zbliżeniowych, mamy do czynienia z przełączaniem niewielkich prądów, wynoszących klika mA. Przy tak małych prądach na stykach przekaźnika nie występuje zjawisko łuku elektrycznego, który powodowałby ich samooczyszczenie z warstw nieprzewodzących powstałych np. wskutek korozji. Rezystancja zestyku już nawet po krótkim czasie może wzrosnąć tak bardzo, że przy małych prądach nie będzie możliwe ich skuteczne przełączanie.
Z tego powodu, do tego typu zastosowań należy zastosować przekaźniki z pozłacanymi stykami. Złoto jest elementem pasywnym. Nie wchodzi ono w związki np. z cząsteczkami siarki zawartymi w otaczającym powietrzu, dzięki czemu nie powstaje warstwa siarczków. Dlatego pozłacane styki wciąż zachowują stałą, niską rezystancję. Właściwości te umożliwiają niezawodne łączenie małych obciążeń.
Phoenix Contact wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów stworzył również wersje specjalne:
przekaźniki w wersji dla wejść (czujników) oraz wyjść (urządzeń wykonawczych).
Umożliwiają one bezpośrednie przyłączenie czujników / urządzeń wykonawczych do przekaźnika, bez potrzeby stosowania dodatkowych złączek szynowych. Nie jest zatem potrzebne dodatkowe miejsce w szafie sterowniczej a uproszczone oprzewodowanie minimalizuje ryzyko błędu.
Podstawowe sposoby realizacji, separacji sygnałów sterujących przy użyciu przekaźników interfejsowch:
Autor: | Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego |