Dünya Çapında Kullanılan Endüstriyel Prizler

From |

Kontrol panoları veya sistemleri ihraç edildiğinde, endüstriyel prizlerin farklı pin konnektör yapıları nedeniyle sorunlar çıkmaktadır. Farklı pin konektör yapılarının yarattığı sorun yalnız endüstriyel uygulamalara özgü değildir. Hiç, bir otel odasında tıraş makinenizin fişinin prize uymadığını fark ettiğinizde hayal kırıklığı yaşadığınız oldu mu? Bu sorunun neden var olduğu sorusunun cevabı basittir: Geçmişte elektrikli cihazlar ve sistemler doğrudan kablolanmıştı, bugün bildiğimiz fişler yoktu. Özellikle elektrik sistemleri neredeyse sadece kalifiye personel tarafından bağlanırdı.

1970 yılında ilk tek tip çözüm

Günlük yaşamımızda ve iş dünyasında artan elektrifikasyon sonucu elektrikli cihazları bağlamak için basit bir çözüm bulunmalıydı. İlk kullanılabilir çözümü öneren ABD’li mucit ve işadamı Harvey Hubbell oldu. Onun fikri her elektrik tesisatçısının elektriksel bağlantı kurmasını mümkün kılan bir fiş türüydü. Hubbell bu buluşla ilk patentli fişi elde etti. Buluşu hızla daha da gelişti ve 1906’da kurulan IEC’de, dünya çapında bir standardizasyonun birçok avantajı olacağı fark edildi. Kullanılabilir bir çözüm ise ancak 1970 yılında bulunabildi: IEC 60906-1’nin, sadece Brezilya ve Güney Afrika’da piyasaya sürülen N tipi fişi. Mevcut altyapılar nedeniyle diğer ülkelerde kullanımı bu güne kadar mümkün olamamıştır.

Bu nedenle dünyanın dört bir yanındaki endüstriyel işletmeler farklı konnektör pin tiplerini kullanmaya mecburdur. Yüksek ihracat oranına sahip olan bu şirketler hem “yerel” hem de ihracat yapılan ülkede yaygın olan pin tiplerini kullanmaya mecbur kalmaktadır. Ayrıca bakım sırasında panodaki prizin de uyumlu olması gereklidir. Şu anda 14 farklı pin konnektör yapısı vardır: A tipinden N tipine. Bazıları (CF gibi) birlikte gruplandırılabildiğinden, dünyayı elektriksel olarak bağlayan 11 farklı tip olduğu söylenebilir.

Dünya çapında kolay bağlantı

Pek çok üretici kapsamlı bir endüstriyel ray montajlı priz yelpazesi sunmaktadır. Ancak tek sorun farklı geometrilere sahip pin konnektör yapıları değildir. Almanya’da CF tipi standart pin konnektör modelini belirleyen DIN VDE 0620-1 gibi yerel yönetmelik ve standartların gereksinimleri de dikkate alınmalıdır.

Bazı ülke standartları, örneğin İtalya’da (CEI 23-50)ve Büyük Britanya’da (BS1363-1/-2) entegre çocuk koruma (Şekil 2) olarak adlandırılan özelliği gerektirir. Amaç bilinçsiz kullanıcıların prize yanlış bağlantı yapmasını önlemektir. Koruyucu mekanizma; sadece fişin tüm kontakları prize aynı anda itilirse devre dışı kalır. Endüstriyel ortamlarda bu tip önlemlere gerek yoktur çünkü elektrik sistemleri ve kontrol panolarındaki prizler sadece uzman personel tarafından kullanılır. Öte yandan, Polonya Ve Fransa’da, “çocuk emniyetini” şart koşmayan E tipi pin konnektör modeli kullanılır. Dünya çapında, birbirlerinden farklı yaklaşık 15 priz standardı vardır. Bunların voltaj ve amperaj değerleri de aynı değildir. Amperajları 6 ila 20 A arasında değişmektedir.

Şekil 2 Dahili “çocuk kilidi”: E, G ve L tipi soketler entegre bir koruma perdesine sahiptir

Çok sayıda pin konnektör yapısı

Aşağıdaki tabloda ülkelerin çoğunda kullanılan, farklı pin konnektör modelleri ve bunlardan bazılarının kombinasyonları gösterilmektedir:

 • AB tipi   Kuzey ve Güney Amerika Bölgesi
 • CF tipi   Almanya, Avrupa’nın bir kısmı, Asya’nın bir kısmı
 • D tipi    Hindistan, Orta Doğu’nun bazı bölgeleri, Afrika’nın bazı bölgeleri
 • E tipi    Fransa, Polonya, Afrika’nın bazı bölgeleri
 • G tipi    İngiltere, Afrika’nın bazı bölgeleri
 • H tipi    İsrail
 • I tipi    Çin, Avustralya
 • J tipi    İsviçre
 • K tipi    Danimarka
 • L tipi    İtalya
 • M tipi    Hindistan
 • N tipi    Brezilya, Güney Afrika

Phoenix Contact dünya çapında kullanım için tasarlanmış olan ve hem DIN rayına hem de doğrudan  panoya monte edilebilen EO prizleriyle, bu noktada en önemli gereksinimleri karşılayan bir ürün yelpazesi sunmaktadır.  LED göstergeler, anahtarlar, sigortalar veya devre kesiciler olası uygulamaların kapsamını genişletir (Şekil 1 ana resim).

Fişteki LED gösterge besleme voltajının olup olmadığını kullanıcıya görsel olarak bildirir. Ayrıca arızalı bir cihazın sebep olacağı aşırı yükten ve hasardan kaçınmayı mümkün kılan entegre sigortalı prizler de mevcuttur.

Priz entegre bir açma ve kapatma anahtarı ile manuel olarak kapatılabilir. İki cihazın bağlanabildiği Duo tipi ikili prizlerin kablajı kolaydır ve yerden tasarruf edilir. Ayrıca, özellikle Amerikan pazarı için kaçak akım korumalı bir model de mevcuttur. Gri ve yeşil renkli tipler ürün gamını tamamlar.

Şekil 3 Push-in bağlantı: Bu yenilikçi bağlantı teknolojisi (aşağıda) yeni prizlerde de kullanılmaktadır

Tüm modeller standart olarak vidalı bağlantı teknolojisi ile donatılmıştır, ancak yenilikçi push-in bağlantı teknolojisine sahip ürünler de mevcuttur (Şekil 3, ayrıca kutu metnine bakın). Bihazların servis arayüzüne monte edilmesi; bakım ve teşhis sırasında prizlere erişimi kolaylaştırdığından, bakım süresini kısaltır (Şekil 4).

Şekil 4 Kullanışlı servis arayüzleri: EO prizini monte etmenin yanı sıra, sistemlerin bakımını kolaylaştıran RJ45 veya USB gibi başka arayüzlerde mevcuttur

Profesyonel markalama zaman ve maliyet tasarrufu sağlar 

Yeni nesil prizleri etiketlemek için markalama için denenmiş ve test edilmiş baskı sistemlerinden yararlanılabilir. Markalama Clip Project planlama ve markalama yazılımı ile kolaylıkla oluşturulur (Şekil 5). Tüm prizler Clip Project’e komponent olarak eklenmiştir. Clip Project, klemens raylarını planlamakta kullanabileceğiniz planlama yazılımını yüksek performanslı bir markalama yazılımıyla birleştirir. Bu yazılım, mevcut tüm CAE programlarına doğrudan veri alışverişinin yanı sıra tüm proje dokümanlarının oluşturulması da dahil olmak üzere tamamen yeni seçenekler sunar.

Şekil 5 Clip Project yazılımı, üretim siparişlerini dışarıya aktararak, kontrol panosunun tasarımı ve üretimi arasında bir arayüz oluşturur

Push-in teknolojisi

Push-in bağlantı teknolojisi iletkenlerin doğrudan takılabilmesi için tasarlanmıştır: tek telli iletkenleri veya yüksüklü iletkenleri bağlamak için hiçbir alete gerek yoktur. Özel yay profili 0.34 mm² veya daha yüksek kesitli yüksüklü iletkenlerin sadece elle itilerek kolayca bağlantısını sağlar. Gereli olan düşük bağlantı kuvveti kablolamayı önemli ölçüde kolaylaştırır. 0.2 mm²’den itibaren yüksüklü tek telli iletkenleri bağlamak veya takılı olan iletkenleri sökmek için yayı bir buton ile açmak yeterlidir. Klemens içindeki canlı parçalarla temas böylece önlenir.

Mobil Markalama | Yerinde Endüstriyel Markalama

From |

Dijital dönüşüm ile bileşen sayısının artması sonucunda, tesisat mühendisliği ve kontrol panosu üretiminde elektrikli bileşenlerin ve ekipmanların açık bir biçimde markalanması gerekmiştir. Bir uygulama ile kontrol edilebilen mobil baskı sistemleri söz konusu süreçleri kolaylaştırmaktadır.

Endüstriyel tesislerdeki uygulamalar daha karmaşık bir hal aldıkça sürekli artan talepler yerinde markalamayı önemli kılar. Klemenslerin, kabloların, ekipmanların ve tesislerin açık ve tutarlı bir biçimde markalanmasının yanı sıra; artan standartlar listesine uyumun da sağlanması gerekmektedir. Markalama kapsamındaki karakterler ve karakterlerin sayısı söz konusu standartlar tarafından tanımlanmaktadır. Söz konusu olan bağlantı panolarının endüstriyel olarak markalanması için kullanıcının gerekli endüstriyel tanımlama konusunda çok iyi bilgi ve deneyime sahip olması gerekmektedir. Artan karmaşıklık düzeyi nedeniyle markalama projeleri yalnızca sınırlı bir ölçüde geleneksel el tipi baskı sistemleri ile uygulanabilmektedir.

Markalama Sürecinin Dijitalleştirilmesi

Mobil markalama süreci, hizmet ve bakım söz konusu olduğunda özel bir avantajdır; çünkü, endüstriyel tanımlama için profesyonel markalama herhangi bir zamanda sahada kolaylıkla oluşturulabilmektedir. Söz konusu esnekliğin işi kolaylaştırması ve eksik markalamanın yanlışlıkla yeniden işlenmesinin önlemesi gerekmektedir. Özellikle bir arıza durumunda, örneğin bir veri merkezinde sorun giderme işleminin hızı ve verimliliği önemli bir rol oynamaktadır.

Tamamen mobil olan bir markalama süreci; kullanıcıyı büyük projeler üzerinde çalışırken destekleyen mobil işletim sistemleri için  yazılım gerektirmektedir. Phoenix Contact; yazıcı, yazılım ve markalama malzemeleri ile bir mobil sistem çözümü sunmaktadır. Markalama sistemi uygulaması ile birlikte yeni Thermomark GO mobil termal transfer yazıcı, akıllı cihaz üzerinden sezgisel olarak çalışarak endüstriyel tanımlamanın dijitalleşmesi sürecini yeni bir düzeye yükselten pratik bir çözüm sunmaktadır. Kullanıcılar, genel olarak yanlarında taşıdıkları akıllı telefonlarıyla yazıcı ile tam ve kolay olarak haberleşebilmektedir.

Uygulama ile Kontrol Edilen Yazıcı

Endüstriyel tesisler daha karmaşık bir hal aldıkça yaygın mobil markalama sistemleri gün geçtikçe sınırlarına ulaşmaktadır. Söz konusu süreç yazılım tarafından desteklendiği için “PROJECT complete” gibi masaüstü tabanlı markalama yazılımı da kullanılabilmektedir

Thermomark GO mobil etiket yazıcısı, Android ya da IOS ile çalışabilen akıllı telefonlara veya tabletlere kablosuz olarak bağlanmak için Bluetooth ve NFC gibi teknolojileri kullanmaktadır. Markalama sistemi uygulaması beş cihaza kadar çalıştırılabilmektedir ve bağlantı uygulama üzerinden kurulmaktadır. NFC özellikli bir cihazın olması durumunda söz konusu cihaz Thermomark GO’nun NFC arayüzü üzerinden uygulama ile otomatik olarak açılmaktadır.

Kablosuz arayüz: Markalama sistemi uygulaması NFC ya da Bluetooth aracılığıyla mobil yazıcı ile bağlantı kurmaktadır.

Yazıcı, markalama uygulamasına bağlandıktan sonra tamamen akıllı cihaz üzerinden çalıştırılabilmektedir. Uygulama, karmaşık markalamanın oluşturulması için geniş kapsamlı seçenekler sağlamaktadır ve kullanıcı da malzeme tanımı çerçevesinde markalamanın tasarımı konusunda özgürdür. Editör kullanımı ile, kullanıcının akıllı telefonunda tasarım sürecinin nihai sonucunu görmesi mümkündür. Bu şekilde markalamanın yazdırılmadan önce son kez kontrol yapmasına olanak sağlamaktadır.

Malzemenin Otomatik Tespiti

Çok sayıda düzenleme seçeneği karmaşık markalama da bile süreci kolaylaştırmaktadır. Nesne türleri; yani metin alanları, semboller, barkodlar; düzenlenebilir alanda herhangi bir yere yerleştirilebilmektedir ve gerektiğinde döndürülebilmektedir. Bunun yanı sıra, karmaşık projeler klasörler içerisinde kolay ve verimli bir biçimde organize edilebilmektedir. Bu durum da kullanıcıya karmaşık projeleri doğrudan sahada oluşturmanın etkili ve her şeyden önce basit bir yolunu sağlamaktadır.

Mobil markalama sürecinde daha fazla verimlilik için Thermomark GO otomatik malzeme algılama özelliğine sahiptir. Kullanıcı mobil yazıcıya 100’den fazla mevcut malzeme türünden birisini yüklediğinde yazıcı yüklenen malzemeyi algılamakta ve bunu uygulamada görüntülemektedir. “Akıllı Düzenleme” işlevi, ilgili malzeme açıklamasını otomatik olarak açmaktadır. Önceden oluşturulmuş projeler yüklenen malzemeye göre seçilmekte ve malzeme parametreleri de otomatik olarak ayarlanmaktadır. Akıllı menü seçimleri tüm süreç boyunca yönlendirmekte ve yalnızca belirli uygulamaya ilişkin işlevleri göstermektedir.

Dijital iş akışı: “Akıllı Düzenleme” ve Uygulama Sihirbazları gibi işlevler markalama sürecini kolaylaştırmaktadır.

Standartlara uyumlu markalama oluştururken kullanıcının genellikle söz konusu işlem ile ilgili önceden deneyime gereksinimi bulunmaktadır. Ancak, markalama sistemi uygulamasında kullanıcının herhangi bir uzman bilgisi gerektirmeksizin standartlara uyumlu ve standartlaştırılmış markalama oluşturmasına olanak tanıyan Uygulama Sihirbazları mevcuttur. Kullanıcı malzeme seçiminden standartlara uygun veri girişinden tamamlanmış baskı işine kadar tüm süreç boyunca adım adım yönlendirilmektedir. Akıllı cihazların kullanımının yasak olduğu ya da gerekli koruyucu ekipmanlarla çalıştırılmasının mümkün olmadığı uygulama alanları için de farklı bir el tipi yazıcı bulunmaktadır.

Her uygulama için: İki farklı modeli ile ihtiyaç duyulan uygulama tipine göre seçenekleri mevcuttur.

Özet

Çok farklı malzeme seçenekleri ile Thermomark GO; klemenslerin, iletkenlerin ve kabloların, ekipmanların ve tesislerin profesyonel olarak markalanması söz konusu olduğunda kullanıcı için yüksek derecede esneklik sağlamaktadır. Kullanıcı tarafından basit bir biçimde istenen uzunlukta kesilen sürekli formattaki malzemelere ek olarak uygun iletken, kablo ve ekipman markalama için önceden kesilmiş malzemeler de bulunmaktadır. Kullanıcı, sunulan işlevlerin kapsamı söz konusu olduğunda herhangi bir geleneksel masaüstü markalama sistemine rakip olan yerinde markalama için yüksek kalitede bir markalama çözümünden yararlanabilmektedir. Karmaşık markalama projeleri bile markalama sistemi uygulaması aracılığıyla hareket halindeyken kolaylıkla oluşturulabilmekte ve işlenebilmektedir. Bu durum Thermomark GO’yu profesyonel sahada endüstriyel tanımlama için ideal bir sistem çözümü haline getirmektedir.

Her Uygulama için Mobil Termal Transfer Yazıcısı

Thermomark GO ürün yelpazesi, pratik bir kartuş formatında tedarik edilen rulo malzemenin kolay mobil markalanması için tasarlanmış bir dizi farklı baskı sistemi sunmaktadır. İlk bakışta sağlanan avantajlar:

 • Hareket halindeyken kullanım: Karmaşık projeler için bile verimli yerinde markalama süreci;
 • Çok yönlü kullanım: geniş malzeme yelpazesi endüstriyel markalamada farklı uygulama alanlarına ilişkin çok sayıda ürün içermektedir;

Enerji yönetimi: Değiştirilebilir ve şarj edilebilir yüksek performanslı pilleri mevcuttur.

Aşırı Gerilim Koruma Temiz Su Sağlıyor

From |

Su ve atık su arıtma endüstrisinde, sürekli artan ara bağlantılar ve dijitalleşmeye yönelik eğilim oldukça belirgindir. Bu eğilim, bazen birbirinden çok uzak olan alt bölümlerde saha seviyesinden kontrol seviyesine bağlanması gereken elektronik bileşenlerin sayısındaki artışla paralel ilerler. Su teminini modernize ederken Schieder-Schwalenberg şehri, aşırı gerilim koruma konseptini en modern teknolojiyle güncelledi.

Kapsamlı bir aşırı gerilim koruma konsepti olmadan musluktan temiz içme suyu elde etmek mümkün değildir

Kapsamlı bir aşırı gerilim koruma konsepti olmadan musluktan temiz içme suyu elde etmek mümkün değildir.

Suyun tüketicilere güvenilir şekilde iletilmesini ve mümkün oldukça içme suyu kalitesinde olmasını sağlamak için hata emniyetli teknolojiler kullanılmalıdır. Aşırı gerilim koruma konsepti tasarımda kilit rol oynar. Doğu Vestfalya’daki Schieder-Schwalenberg sakinlerine kesintisiz temiz su temin edebilmek için şehir son yıllarda su teminini adım adım modernize etmektedir. Odak noktası hata emniyetli performans sağlamak olmuştur.

Modernize edilen koruma konsepti

Schieder-Schwalenberg şehrinin Otomasyon Teknolojisi Başkanı Ulrich Wicke, “Geçmişte, yıldırım ve aşırı gerilimlerin olumsuz etkisiyle sık sık mücadele etmek zorunda kaldık” diyerek sözlerine şöyle devam ediyor: “Birkaç yıl önce, Phoenix Contact’ın aşırı gerilim koruma cihazlarını kullanmaya karar verdik. Su kesintilerini ve arızaları önemli ölçüde azaltmamıza yardımcı oldular.”

Schieder-Schwalenberg şehri Otomasyon Teknolojisi Başkanı Ulrich Wicke, kentin su kaynağını kontrol altında tutuyor.

Su arıtma tesisi modernizasyonunun, aşırı gerilim koruma konseptinin güncellenmesi ile birlikte ele alınması planlandı [1]. İlk öncelik, çoğu zaman birbirinden uzakta bulunan elektronik bileşenlerin birbirine bağlanması ve uzak sinyal ağı üzerinden durum mesajlarının iletilmesiydi. 2018 Hannover Messe’de Phoenix Contact standındaki yeni TERMITRAB complete serisinden etkilenen Wicke: “Sensör ve aktüatör kabloları için kompakt koruma cihazlarıyla oldukça fazla alan kazanmak istedik. Koruma cihazının entegre izleme fonksiyonu sayesinde, servis ve bakım sürelerini ve işçiliği azaltmak istedik” diyor.Bölgeden iki şirket su arıtma tesislerini modernize etme çalışmalarında Wicke’yi destekledi: Herrndörfer ve Partner; Bad Oeynhausen ve Riegler mühendislik ofisi ve Lemgo otomasyon şirketi.

Herşey su geçirmez

Çok sayıda sensör ve aktüatör – ve diğer tüm sinyal işleme cihazları – yıldırım riskine karşı bir koruma konseptine entegre edilmelidir. Schieder-Schwalenberg’deki su temini için, dışarıdan gelen aşağıdaki kablolar aşırı gerilim koruması ile emniyete alındı:

 • Besleme
 • Sensör/aktüatör kabloları
 • SHDSL ve ADSL telefon bağlantısı

Fırtınalara rağmen yüksek performanslı koruma: Uzaktan sinyal işlevi sayesinde servis departmanı koruma cihazının durumunu her an izler.

Besleme için tip 1 + 2 [2] Flashtrab SEC geçmeli yıldırım ve aşırı gerilim koruma cihaz kombinasyonu seçildi (şekil 3). 100.000 A (10/350) yıldırım akımı taşıma kapasitesi ile bu koruma her fırtınaya dayanabilir. Wicke: “Yükseltilmiş depolardan gelen aşırı gerilimleri engellemek için, aşırı gerilim koruma cihazlarını depolardan gelen kablolara monte ettik. Bu şekilde SEC serisi koruma cihazlarının durumunu ileten entegre ikaz kontağı sayesinde cihazın durumunu da uzaktan izleyebiliyoruz.” diyor.

Tüm sensör ve aktüatör kabloları, TERMITRAB complete ürün ailesinin kompakt bileşenleri ile donatıldı (şekil 4). Schieder-Schwalenberg şehrinde, sadece 6 mm genişliğinde ve kontrol panosunda yer tasarrufu sağladığı için bu ürün serisinde karar kılındı. Bileşenler geçmeli olduğundan aşırı yük durumunda elverişli ve ekonomik şekilde değiştirilebilir. Koruma cihazlarının durumu, bu uygulamada da uzak bir sinyal ünitesi aracılığıyla kolayca sorgulanabilir.

Kompakt koruma kontrol panosunda yer açar: 20 kablo için koruma sadece 60 mm yer kaplar – iki ek uzak sinyal modülü sayesinde kontrol odası her an sistemin durumunu izleyebilir.

Uzak sinyal fonksiyonunun montajı da kolaydır. İki parçalı uzak sinyalizasyon ünitesine elektrik sağlamak yeterlidir, çünkü koruma cihazlarının kendisi herhangi bir yardımcı besleme gerektirmez. Wicke: “Koruma cihaz şeridinin başında ve sonunda yerine kilitlendikten sonra ünite derhal çalışmaya hazırdı. Hiçbir detaylı programlamaya da ihtiyacımız olmadı” diyor.

Bir bakışta aşırı gerilim koruma

Yükseltilmiş depolara giden ek MCR kabloları, COMTRAB modüler ürün serisinin bileşenleriyle donatıldı. SHDSL bağlantısı için entegre aşırı gerilim korumalı bir modem olan TC genişletici kullanıldı (şekil 5).

SHDSL ile güvenilir veri iletimi: TC genişleticide entegre aşırı gerilim koruması

ADSL bağlantısı için, analog ve dijital telekomünikasyon arayüzleri için yüzeye monte bir aşırı gerilim koruma cihazı olan TAE-Trab kullanıldı.

Bu bileşenler ve önlemlerle, dışarı giden tüm kablolarda aşırı gerilimler yakalanmaktadır. Bu şekilde kontrolör yani sistemin merkezi hasar göremez (şekil 6).

Sistemin kalbi: ILC 191 kontrolörü tüm durum bilgilerini Ethernet üzerinden dağıtır - sürekli yüksek kaliteli su bir standarttır.

Sistemin kalbi: ILC 191 kontrolörü tüm durum bilgilerini Ethernet üzerinden dağıtır – sürekli yüksek kaliteli su bir standarttır.

Wicke: “Uzaktan sinyal işlevi sayesinde, tüm aşırı gerilim koruma cihazlarının durum mesajları uzaktan sorgulanabilir. Servis personeli her an sahada olmak zorunda olmadığından maliyet tasarrufu sağlıyoruz” diyor.  Durumun konumdan bağımsız olarak sorgulanabilmesini sağlamak için, yükseltilmiş depolar, pompa istasyonları, yağmur taşma havzaları ve atık su arıtma tesisleri birbirleriyle SHDSL telekomünikasyon kablolarının yardımı ile haberleşiyor. Sırayla SHDSL sinyalleri merkezi Ethernet’e modem aracılığıyla bağlanıyor. Su arıtma tesisindeki merkezi bilgisayar, bölgedeki diğer tüm PLC’lerle Ethernet üzerinden haberleşiyor. AX OPC Server haberleşme arayüzü aracılığıyla, bilgisayar sürekli olarak mevcut sistem verilerini alır. Bakım personeli, bu ağ üzerinden koruma cihazlarının durumunu her an güncel olarak tutmaktadır. Bir sinyal alındığında koruma cihazı yerinde hemen değiştirilebilir. Konnektöre entegre edilmiş gösterge aşırı yüklenmiş koruma  cihazının hızlı şekilde teşhis edilmesini sağlar.

Sonuç

Su ve atık su arıtımında aşırı gerilimlerin neden olduğu, insan ve çevre için geniş kapsamlı olumsuz sonuçlar doğuran bir arıza riski söz konusudur. Buraya kapsamlı bir yıldırım ve aşırı gerilim koruması konsepti entegre edilmelidir. Wicke: “Uzaktan sinyalizasyona uygun durum gstergeli ve ikaz kontaklı aşırı gerilim koruması kontrol odasında hızlı durum tespiti sağlar. Kompakt tasarımı sayesinde MCR aşırı gerilim koruması için gerekli alan önemli ölçüde azaltılabilir” diyor. Phoenix Contact’ın yıldırım ve aşırı gerilim koruması için sağladığı kapsamlı ürün yelpazesi sayesinde, tüm su ve atık su teknolojisi uygulamaları için uygun bir çözüm vardır.

 Durum göstergeli son derece ince koruma cihazı

Büyük su ve atık su arıtma sistemlerinde, yıldırım ve aşırı gerilim koruması konsepti gereklidir. Sistemin sürekliliğine ek olarak, kişisel ve çevre güvenliğini göz önünde bulundurmak önemlidir. Birçok üretici bu sistemler için MCR aşırı gerilim koruma cihazları sunmaktadır. Bununla birlikte bu koruma cihazlarının çoğu durum göstergesi içermez.

Burada sunulan çözüm, koruma modülünde aşırı yüklenme olduğunu gösterir ve kolayca uyarlanan uzaktan kontrol işlevi ile kontrol merkezinden sorgulanabilir. Toplam 3,5 mm ila 6 mm genişliğe sahip koruma cihazlarıyla en dar alanlarda aşırı gerilim koruma konsepti uygulanabilir. Yenilikçi çok kademeli koruma devresi sayesinde, EN 61643-21 [3] kategorisindeki en önemli üç performans gereksinimi – kategori D1, C2 ve C1 – aşırı gerilim koruma standardı yerine getirilir. Akım besleme tarafında, yıldırım koruma bölgesi konseptine uygun olarak T1, T2 ve T3 [2] sınıflarındaki ürünler kullanılmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için

Kaynaklar

[1]  DIN EN 62305-2; Yıldırıma karşı koruma – Bölüm 2: Risk yönetimi

[2]  DIN EN 61643-11; Alçak gerilim güç sistemlerine bağlı aşırı gerilim koruma cihazları – Gereksinimler ve test yöntemleri

[3]  DIN EN 61643-21; Alçak gerilim aşırı gerilim koruma cihazları – Bölüm 21: Telekomünikasyon ve sinyal ağlarına bağlı aşırı gerilim koruma cihazları – Performans gereksinimleri ve test yöntemleri

Güvenilir 24 V DC besleme için gerekli olan herşey

From |

Sistemin sorunsuz işlemesi ve makinelerin devamlılığı konuları, ciddi maliyete neden olan duruş sürelerini önlediklerinden her zaman için en büyük öncelik olmuştur. Güç beslemesi için komple bir sistemin kullanılması özellikle kritik uygulamalarda avantaj sağlar. Şebeke voltajındaki dalgalanmalar, kısa süreli kesintiler, uzun kablolar, offshore ve uzak sistemler – kapsamlı bir sistem yaklaşımı her uygulamaya uygun bir çözüm sunar.

Uzun vadede yüksek sistem kullanılabilirliği sağlayan bir güç kaynağı çözümünü öne çıkaran nedir? Güçlü teknolojinin yanı sıra, entegrasyon özelliği ve komponentlerin uyarlanabilmesi de bu bakımdan önemli bir rol oynar. Yüksek demeraj akımlı motorların çalıştırılması, valf anahtarlama işlemleri, 24 V DC ile çalışan birden fazla cihazın eşzamanlı olarak çalıştırılması gibi yükler ve hatta mevcut sistemlerin genişletilmesi, güç kaynağı açısından belirli zorlukları beraberinde getirir. Bu noktada Phoenix Contact’ın Quint güç ürün grubu, nominal akımın üzerinde hem sürekli bir ek güç rezervi hem de kısa süreli ancak yüksek kapasiteli dinamik bir rezerv imkanı sunar. 

Seçici Sigorta Açtırma (SFB) teknolojisi

Bir arıza durumunda yüklerin korunması söz konusu olduğunda, DC sigortaların güvenli şekilde atması önemli bir noktadır. Standart minyatür devre kesiciler, eriyen telli sigortalar, elektronik sigortalar gibi her tür sigorta, bir kısa devre durumunda hızlı ve seçici bir şekilde atarak devreyi kesmelidir. Ayrıca arıza, paralel bağlı diğer yüklere etki etmemelidir. Bunun için yüksek çıkış akımı verebilen ve bu esnada çıkış gerilimi de sabit kalabilen bir güç kaynağı sistemine ihtiyaç vardır. Phoenix Contact tarafından geliştirilen SFB (seçici sigorta açtırma) teknolojisi bu konuda gerekli desteği sunar. Standart minyatür devre kesicileri açtırmak için 15 ms boyunca nominal akımının 6 katını verebilir. Bu, 24 V DC devreleri açısından güvenilir ve uygun maliyetli bir sigorta koruma özelliği sunar. Böylece sadece arızalı olan akım yolu devre dışı kalır, arıza tespit edilmiş olur ve diğer önemli sistem parçaları çalışmaya devam eder.

Kolay entegrasyon

Quint power, içinde güç kaynakları, DC/DC dönüştürücüler, yedekleme modülleri, kesintisiz güç kaynakları (UPS) ve aküler gibi 100’den fazla ürünün olduğu bütün bir ürün gamı sunar. Ürünler, hemen hemen her türlü uygulama senaryosu için kombine edilebilir. DC/DC dönüştürücü ile kullanıldığında elektriksel olarak izole edilmiş, dönüştürülmüş, uzun kabloların ucunda gerilimi yükseltilmiş bir 24 V DC elde edilir. Bu, özellikle iki cihaz arasında galvanik izolasyonun istenmesi veya farklı besleme voltajlarına sahip cihazların karışık olarak kullanılmasına olanak sağlar.

İsteğe bağlı yedek modülerin yer aldığı Quint ürün yelpazesi, her tür uygulamada yedek güç beslemesi sağlar. Güç besleme sisteminin tüm noktalarında yapılan ayrıntılı izleme fonksiyonlarının yanı sıra, Quint yedekleme konsepti fonksiyonel emniyet için SIL 3 sertifikasyonu sunar ve bu sayede sistemin operasyonel güvenliğini artırır.

Yedekleme modülleri üzerinden kesintisiz çalışma: Bu yedekleme özelliğini gerçekleştirebilmek için iki güç kaynağı paralel olarak bağlanır ve yedekleme modülleri kullanılarak birbirinden ayrıştırılır.

Yedekleme modülleri üzerinden kesintisiz çalışma: Bu yedekleme özelliğini gerçekleştirebilmek için iki güç kaynağı paralel olarak bağlanır ve yedekleme modülleri kullanılarak birbirinden ayrıştırılır.

Quint ailesinin kesintisiz güç kaynağı sistemi, şebeke dalgalanmalarında, kısa süreli şebeke kesintilerinde veya arıza halinde veri güvenliği nedeniyle kısa süreliğine korunması gereken kritik ve hassas cihaz devrelerinde kullanılır. Quint ailesindeki enerji depolama seçeneklerindeki çeşitlilik sayesinde, geniş çalışma sıcaklığı, uzun şarj-deşarj döngü sayısı, uzun tampon süresi gibi ihtiyaçlarınıza uygun ürünler bulunur.

Önleyici bakım

Giderek daha fazla sistem operatörü, nerede ve ne zaman olursa olsun sistem hakkında kapsamlı bilgi almak istemektedir. Örneğin, zaman alan ve maliyetli servis çağrılarını azaltmak adına uzaktaki sistemlerin izlenmesi mümkün olmalıdır. Bu sayede saha ziyaretlerinin sayısı azalmakta ve daha az bakım çalışması gerekmektedir. Bunu sağlamak için, sistem ayrıntılı bir biçimde izlenmektedir; ilgili tüm bilgiler herhangi bir zaman diliminde görüntülenebilmektedir. Sadece izleme desteği sunmayıp, ek olarak iletişim de kurabilen cihazlar için bu tip uygulamalar idealdir.

Quint grubundaki ürünler, giriş geriliminden yüke kadar kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilen izlemenin yanı sıra, aynı zamanda çalışma ve akü durumlarını izleme ve görüntüleme imkanı da sunar. Phoenix Contact’ın tescilli IQ Teknolojisi, bağlı haldeki aküleri izler ve akıllı bir akü ve yük yönetim sistemi ile hizmet ömürlerini en üst noktaya taşır. Akü algılama ve şarj parametrelerinin ayarlanması tamamen otomatik olarak gerçekleşir. Akü ve kesintisiz güç kaynağı sistemiyle ilgili her türlü veri, dünyanın her herhangi bir noktasından herhangi bir zamanda endüstri standardı Ethernet arayüzleri aracılığıyla görüntülenebilmektedir.

Kesintisiz güç kaynağı: Sistem, bir akü ile (sağda) kombine edildiğinde, birkaç saniyeden birkaç saate kadar değişen sürelerde beslenmeye devam eder - akü ve UPS cihazı hakkında bilgilere dünyanın her yerinden İnternet aracılığıyla ulaşılabilmektedir.

Kesintisiz güç kaynağı: Sistem, bir akü ile (sağda) kombine edildiğinde, birkaç saniyeden birkaç saate kadar değişen sürelerde beslenmeye devam eder – akü ve UPS cihazı hakkında bilgilere dünyanın her yerinden İnternet aracılığıyla ulaşılabilmektedir.

Dijital ikiz

Mühendislik süreçlerinde verimlilik için önemli olan bir nokta da, kullanılan CAE programlarına ait veri portallarında eksiksiz, kesin ürün bilgilerinin bulunmasıdır. Tüm Quint bileşenleri dijital olarak tanımlanır ve bileşenlerin, ETIM veya eCl@ss gibi standart ürün bilgileri bulunur. Projeye ait ayrıntılı planlama ve görüntüleme yazılımı kullanılarak, veriler tüm standart CAE programlarından okunabilmekte ve otomatik olarak bir klemens dizisi konfigürasyonuna dönüştürülebilmektedir.

Dijital ürün verileri: Quint power ürün ailesinin dijital kullanılabilirliği sayesinde, sistem planlanması son derece basit hale getirilmiştir.

Dijital ürün verileri: Quint power ürün ailesinin dijital kullanılabilirliği sayesinde, sistem planlanması son derece basit hale getirilmiştir.

Quint güç kaynakları, istenirse internet sitemizdeki Quint konfigüratörü kullanılarak hazır parametrelendirilmiş olarak tedarik edilebilir. İstenirse, Push-in ve vidalı bağlantı teknolojileri arasından seçim yapılabilinir.

Özet

Tüm sektörlerde en yüksek önceliğe sahip olan şey sistemin enerjisiz kalmadan maksimum kullanılabilir olmasıdır ve bunun için güvenilir bir güç kaynağına ihtiyaç vardır. Quint power, güvenilir 24 V DC besleme için kapsamlı ve eksiksiz bir çözüm sunmaktadır. Güç kaynakları, DC/DC dönüştürücüler, yedekleme modülleri ve UPS sistemleri gibi mükemmel şekilde koordine edilmiş ürün yelpazesindeki tüm bileşenler, ayrı ayrı olarak veya bir set halinde kullanılarak kesintisiz ve son derece güvenilir bir sistem işlerliği sağlar.

 • Yenilenmiş 24 V: Quint güç kaynağı ve DC/DC dönüştürücünün birlikte kullanımı sayesinde artık uzun kablolar bir sorun olmaktan çıkıyor; bir yükü galvanik izolasyonla ayırabildiğiniz gibi, farklı çalışma gerilimlerine sahip cihazlarla da kullanabilirsiniz.
 • Bağımsız 24 V: Yedekli bir güç besleme sistemi, Quint güç kaynağı ve uygun yedekleme modülleri ile oluşturulur.
 • Kesintisiz 24 V: Quint güç kaynağı, UPS ve aküleri bir arada kullanıldığında, şebeke arızaları, kısa süreli şebeke kesintileri veya gerilim dalgalanmaları sırasında güvenilir bir güç beslemesi elde edilmiş olur.

Daha fazla bilgi için: phoe.co/continuouspower

Fotovoltaik Konusunda Tüm İhtiyaçları Karşılayan Otomasyon Sistemi | ILC 151 ETH

From |

Phoenix Contact, esnek ve çok yönlü otomasyon çözümleriyle fotovoltaik konusundaki tüm ihtiyaçları karşılamaktadır. Phoenix Contact’ın ILC 151 ETH kompakt kontrolörleri, sensör sinyallerinin kaydedilmesi, belirlenen değerlerin tutulması, sistem bilgilerinin görüntülenmesi gibi ihtiyaçları karşılamaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda Güney Avrupa ülkeleri İspanya ve Portekiz’de yenilenebilir enerjiye büyük yatırımlar yapıldı. Özellikle fotovoltaik sistemler, çevreyi koruyup enerji kaynaklarına artan talebi karşılama açısından oldukça önem kazanmıştır.  Phoenix Contact ILC 151 ETH  kompakt kontrolörleri solar panellerin işletme verilerinin ekonomik şartlar altında kaydedilip işlenmesini sağlar.

İspanya’nın başkenti Madrid’de yer alan Acciona S.A. ülkenin en önemli şirketlerinden biri olmasının yanında altyapı, yenilenebilir enerji kaynakları, su ve şebekelerde küresel pazar lideridir. 30,000’den fazla çalışanı olan şirketin her kıtada toplam 30 ülkede değişik ortaklıkları bulunmaktadır. Firmanın hedefi CO2 emsiyonlarını düşürmek ve düşük karbon ekonomisine geçişi sağlamaktır. 2010’da birçok zorlu çalışmanın sonucunda Acciona CO2 emisyonlarını 11.3 milyon ton azaltmayı başararak bir önceki yıla göre %49 iyileşme sağlamıştır.

İspanyol şirket fotovoltaik sistemlerin (PV) geliştirilmesi, yapımı ve işletiminde kazandığı deneyimlerle ismini duyurdu. Sadece İspanya ve Portekiz’de 69 MW’ın üzerinde güneş enerjisi üretilmektedir. Acciona’nın yönettiği PV sistemlerin büyük çoğunluğu birçok sistemin bağlı olduğu solar tarla adı verilen yerlerde bulunmaktadır. Yaklaşık 3,500 kişi 60 MW’ın üzerinde fotovoltaik kapasiteye sahip bu tip solar tarlalarına 456 milyon € yatırmıştır. 2008 kışında Güney Portekiz’de yer alan Amaraleja’da dünyanın en büyük santrallerinden birini kurdu. Sistem yaklaşık 250 hektarlık alana yayılmış 262,080 fotovoltaik modülü olan 2,520 solar izleyiciye sahiptir. Bu PV santralinin pik gücü 45.8 MW’tır.

 Yüksek performansın anahtarı test sürekliliğidirGeniş bir alana yayılmış büyük bir PV santralindeki en büyük zorluk operasyonel veya proses değişkenleri ve akıllı hata yönetim sisteminin sürekli izlenmesidir. Amaraleja santralinde bu görevler Phoenix Contact ILC 151 ETH kompakt tarafından yürütülmektedir (Şekil 1). Herbir solar panel stringlerinin işletme verilerini kaydetmek ve sunmak için Phoenix Contact Inline modular formunda IP20 koruma sınıfında esnek ve genişleyebilir I/O sistemi sunmaktadır. Dahası kompakt kontrolör ağ entegrasyonunu kolaylaştıran Ethernet arayüzüne sahiptir.

Şekil 1: ILC 151 ETH Inline kontrolör bağlı I/O modülleriyle tüm işletme bilgilerinin merkezi toplama ünitesidir. 

Şekil 1: ILC 151 ETH Inline kontrolör bağlı I/O modülleriyle tüm işletme bilgilerinin merkezi toplama ünitesidir.

Bir PV sisteminin işletiminde kaliteli çıkış ve düşük maliyet çok önemlidir çünkü güneş enerjisinden direk elde edilen güç göreceli olarak etkin değildir. İşte tam olarak bu nedenden ötürü opearatör sistemdeki potansiyel zayıflıkları ve modüllerin yıpranmalarını doğru zamada tespit etmeye ilgi duymaktadır. Böylece arıza tehditleri uzun süreli kesintilere ve finansal kayıplara neden olmadan giderilebilmektedir. Kaliteli çıkış tabiki birçok faktöre bağlıdır, örneğin kurulu güç, genel izolasyon, ortam sıcaklığı veya kullanılan invertörlerin etkinliği. Tüm değişkenler gerektiği şekilde izlenebilmektedir, elde edilen verilerin en hassas şekilde okunabilir olması esastır. Amaraleja’daki büyük santralin sorumluları DC taraftaki herbir stringin, AC taraftaki invertörlerin izlenmesini ve çevresel etkileri dikkate almak için direkt veri toplanmasını istemişlerdi.

String izlenmesiyle DC enerjinin ekonomik ölçümü

Modüllerin izlenmesi ölçümlerin hassasiyeti ve maliyeti arasındaki dengedir. Teoride modüllerin verimliliği her bir rotor için tek bir ölçümle belirlenebilmektedir. Alternatif olarak her modül oransal olarak daha fazla ölçüm ünitesiyle izlenebilmektedir. İlk yöntem ekonomik olmakla birlikte hassas değildir, ikinci yöntem ise yüksek hassasiyet sunarken oldukça pahalıdır.

Şekil 2: Analog giriş sinyallerinin koşullamasını sağlayan sinyal çevirici

String izleme orta yolu bulmanın akılcı bir yoludur çünkü modüller her rotor için hatlar halinde seri olarak anahtarlanmaktadır ve her string için üretilen toplam akım test edilebilmektedir. Akım ya şönt dirençle ya da hall sensör ve Rogowski bobiniyle kaydedilmektedir. Her iki ölçüm transdüseri de Phoenix Contact’ın kapsamlı ürün grubu içinde yer almaktadır. İkinci yöntem personelin ve ölçüm ünitesinin optimum korumasını sağlayan elektriksel izolasyonu sayesinde avantajlıdır.

Şekil 3: Rotor ünitesi başına dört stringe bağlı 8 x 13 modüllü rotor ünitesi

Entegre arayüzler üzerinden AC bilgilerin kolaylıkla aktarılmasıBesleme tarafında invertörler kullanılmaktadır, bunların işletme parametreleri de izlenmek durumundadır. Bunlar arasında tüketilen güç, aktif/görünür güç ve işletme sıcaklığı yer alır. İnvertör tipine bağlı olarak veri Modbus/RTU seri arayüz ile doğrudan cihazdan veya modern bileşenler söz konusuysa Ethernet üzerinden Modbus/TCP ile okunur. Phoenix Contact’ın 100 serisi Inline kontrolörleri gibi entegre Ethernet arayüzüne standart olarak sahiptir, Modbus/TCP cihazları da PLC’ye kolayca bağlanabilir. PC WORX mühendislik yazılımı kullanıma hazır haberleşme kütüphaneleri sayesinde programlamayı basitleştirir.

Kütüphaneler ileri proses ve haberleşme desteği sağlamaktadırAC ve DC tarafında kaydedilen bilgiler daha sonraki prosesler için kontrolörde hazırlanmalıdır. Bu amaçla analog sinyaller Analog Teknoloji kütüphanesiyle uygun fortmatlara dönüştürülür. Kullanıcı programında bu değerler, örneğin fotovoltaik sistemin verimliliğini hesaplayan algoritmaların bütünleyici bir parçasını oluşturmaktadır. Ayrıca belirlenen veriler analiz için SQL veri tabanında saklanmakta, sonrasında operatöre diyagnostik bilgi olarak sunulmaktadır.

İhtiyaca göre hazırlanan bilgiler ileri proses için birçok haberleşme kanalı yardımıyla aktarılabilmektedir. Ölçülen değerler csv metin dosyası olarak saklanabilmekte, IT kütüphanesini kullanarak e-posta olarak yollanabilmekte veya FTP ile başka bir sunucuya depolanabilmektedir. Bu yolla PV santralinde ölçülen değerler operatörün online olarak izleyebileceği şekilde hazırlanmaktadır.

Şekil 4: Rotor ünitesi için işletme verilerinin görüntülenmesi

Şekil 4: Rotor ünitesi için işletme verilerinin görüntülenmesi

 • PC WORX EXPRESS (IEC61131-3) ücretsiz mühendislik yazılımı
 • Çok sayıda haberleşme protokolü desteklenir: HTTP, FTP, SNTP, SNMP, SMTP, SQL, MySQL, v.s.
 • Komple INTERBUS master (4096 I/O noktası)
 • Flash dosya sistemi
 • FTP server
 • Görselleştirme için WebVisit’li entegre web server

Sonuç

Bir fotovoltaik sistemin izlenmesi ve diyagnostiği için tanımlanan seçenekler, birçok işlemin aynı anda yürütülmesi gereken durumlarda Phoenix Contact otomasyon sisteminin ne kadar çok yönlü ve esnek olduğunu göstermektedir. Sensör sinyallerinin kaydedilmesi, belirlenen değerlerin tutulması, sistem bilgilerinin görüntülenmesi gibi birçok ihtiyaç karşılanabilmektedir. Aslında Acciona ekibinin ILC 151 ETH kompakt kontrolörleri tercih etmesindeki en önemli unsur da bunlar olmuştur.

Güç İletiminde M12 Konnektörler

From |

Endüstriyel bağlantı teknolojisi alanında iletimin en önemli araçlarından biri M12 konnektörlerdir. Sinyal ve veri aktarımının yanı sıra artık güç aktarımı için de kullanılmakta olup cihaz ve sahada kullanıcı ve tasarımcıya daha kompakt alanlar sağlamaktadır.

Günümüz uygulamalarını incelediğimizde, 4 A akım değeri üstündeki iletim ihtiyaçları için daha büyük normdaki konnektörlerin yerini yavaş yavaş M12 ara yüzlü konnektörler almaktadır. Özellikle tasarımları için daha kompakt yapılı konnektör arayanlar için  Phoenix Contact bu amaçla güç iletimine yönelik 5 adet özel kodlama geliştirdi ve bunları IEC 61076-2-111 standardına dahil etti. T ve L kodlamaları, pin başına 16 A’ya kadar akıma sahip DC uygulamaları için tasarlanmıştır. T kodlamasının aksine, L kodlamada ayrı bir FE kontağı bulunur. S-, K- ve M kodları, terminal AC yüklerini sağlamak içindir. Motorlar gibi tek ve üç fazlı AC cihazları daha sonra 690 V voltaj ve 16 A akımla beslenebilir.

Örneğin; 3 fazlı motor veya frekans konvertörü gibi AC uygulamalarda K; S veya M-kodlu konnektörleri; kamera veya robot gibi DC uygulamalarında ise T ve L-kodlu konnektörleri seçmeniz gerekir. Uygulamanız için teknik olarak uygun olmayan seçenekleri eledikten sonra ise her bir konnektörün iletim yapabileceği akım ve gerilim değerini incelemek sizi doğru sonuca ulaştırır.

S-Kodlu M12 Konnektör akım/ gerilim değerleri ve kutup sayıları 

16 A / 230 V AC           2 + PE kutuplu

12 A /690 V AC            3 + PE kutuplu

K-Kodlu M12 Konnektör akım/ gerilim değerleri ve kutup sayıları 

16 A / 690 V AC           4 + PE kutuplu

M-Kodlu M12 Konnektör akım/ gerilim değerleri ve kutup sayıları 

8 A / 690 V AC           5 + PE kutuplu

T-Kodlu M12 Konnektör akım/ gerilim değerleri ve kutup sayıları

12 A /63 V DC            4 kutuplu

L-Kodlu M12 Konnektör akım/ gerilim değerleri ve kutup sayıları 

16 A / 63 V DC           4 + PE kutuplu

Konnektör kodlamaları doğrultusunda pin dizilimi ve kablo renk kodlamalarına bakarak da ürünü teyit edebilirsiniz

S-kodlu konnektörler için

T-kodlu konnektörler için 

L-kodlu konnektörler için

K-kodlu konnektörler için

M-kodlu konnektörler için

IP67 koruma derecesi için uygunluk gibi geleneksel gereksinimlere ek olarak, M12 Güç bileşenlerini geliştirirken uyumsuzluk riskinin olmamasına ve kaçak mesafelerine uyumun garanti edilmesine özellikle odaklanılmıştır. 16 A’ya kadar artan akımların ve 690 V’a kadar gerilimlerin güvenli bir şekilde iletilmesini sağlamanın tek yolu budur.

Bağlantı Yöntemi

Uygulama ne olursa olsun, kullanıcının Tak Çalıştır prensibi ile kablo ve konnektör montajını yapması işini oldukça kolaylaştırır. Bu amaca uygun olarak montajlı kablo yani hazır bir şekilde M12 güç konnektörleri için çözümler bulunmaktadır. Uygulamaya özel olarak farklı ihtiyaçlar için geliştirmiş çok sayıda kablo seçeneği de kullanıcılar için tasarlanmıştır; ancak her kullanıcı için hazır montajlı kabloya geçmesi mümkün değildir. Farklı uzunluklardaki iletim noktaları için çoğu zaman kullanıcı konnektör ve kabloyu ayrı satın almakta ve sahada montajını kendisi yapmaktadır. Pratikte güç kablolarının genellikle Phoenix Contact’ın CES gibi bir kablo giriş sistemine sahip olmayan cihazlara yönlendirilmesi gerekir; ancak bunun yerine yalnızca standart bir kablo rakoru kullanılabilir. Bazı cihazlarda halihazırda açık kablo ucu olan bir kablo bulunmaktadır.

Dünya çapında çok sayıda kullanıcı standart kapsamındaki güç kablosunu kullanmak istemektedir. Montaj için tasarlanan M12 güç konnektörleri, istikrarlı M12 güç kabloları için temel yapı taşıdır. Güç dağıtıcıları, daha esnek güç dağıtım sistemlerinin tasarlanmasına olanak sağlamak ve ayrıca kabloların sayısını, uzunluğunu en aza indirmek için idealdir. Daha önce bir “bağlantı kutusu” ve terminal kutusu kullanılarak uygulanan M12 güç kablolama konsepti artık bu tür uygulamaları basit ve takılabilir hale gelmiştir.

Sinyal ve veri uygulamaları için vidalı, yaylı, krimpli, lehimli ve izolasyon kaydırmalı bağlantılar sıkça tercih edilen bağlantı yöntemleridir. Tüm bu bağlantı teknolojileri uzun süredir kullanılmaktadır ve uygulamaya bağlı olarak kendi özel avantajlarına sahiptir. Bu bağlantı teknolojileri arasındaki herhangi bir karşılaştırmanın sonuçları, daha fazla dikkate alınmadan basitçe güç kablolama uygulamalarına aktarılamaz. Bunun nedeni 1,5 mm² ve ​​özellikle 2,5 mm²’lik iletken kesitlerinin bağlantısı için uygulamacı tarafından daha fazla çaba ve özen gerektirmesidir. Dikkatli kurulum, özellikle 690 V’a kadar AC uygulamalarında hafife alınmaması gereken bir faktördür.

IEC 61076-2-111 konnektör standardı, M12 güç konnektörlerinin yalnızca voltaj olmadığında takılabileceğini ve ayrıca muhafazanın yalnızca voltaj olmadığında açılabileceğini öngörür. Piyasada buna yönelik çeşitli farklı yaklaşımlar vardır  ve uygun konnektörü seçerken dikkatli olunmalıdır. Örneğin bazı konnektörler, montaj sırasında muhafazalar yapıştırılarak kapatıldığı için yeniden bağlanamaz. İzolasyon yer değiştirme konnektörleri, yalnızca kablo yeniden konumlandırılırsa ve yalıtım yer değiştirme kontağı iletken üzerinde farklı bir noktada temas ederse yeniden bağlanabilir.

Neden Push Lock Bağlantısı?

Yay kuvvetli bağlantı teknolojisi, klemenslerin, dairesel konnektörlerin ve PCB konnektörlerinin kolay bağlanmasına izin verir. Bu bağlantı teknolojisi, son birkaç yılda sürekli olarak geliştirilmiştir ve bugün çok çeşitli uygulamalarda kolay kullanım sağlar.Konnektör PCB veya DIN ray montajına sabitlenirken, montaj için tasarlanan M12 konnektörler bağlantı sırasında elle tutulmalıdır. Sinyal ve veri kablolaması alanında, kolla çalıştırılan bir çözüm halihazırda yerleşmiş durumda. Kolun avantajı, kelepçeleme odasının açık kalması ve kullanıcının iletkeni içeri beslemek için her iki elini de kullanmasıdır. Her uygulamacı, 1,5 mm² ve 2,5 mm² gibi kesitleri bağlarken bu özelliği beğenecektir. Bu bağlantı teknolojisi, kurulumu yapan kişi için işleri çok daha kolaylaştırır ve ayrıca yay kuvvetli bağlantıyı M12 uygulamalarında hızlı ve kolay bir bağlantı seçeneği haline getirir.

Siz de M12 güç konnektörleri ile ilgili teknik destek, ürün seçimi veya numune taleplerinizle ilgili destek almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yüksek seviye fonksiyonlara sahip DC/DC dönüştürücüler

From |

DC/DC dönüştürücüler için çeşitli uygulama alanları vardır. Güvenilir ve verimli bir enerji kaynağı, bu alanların çoğunda önemli bir rol oynar. Bu, endüstriyel uygulamalar için olduğu kadar ev ve hobi elektroniği için de geçerlidir. DC/DC dönüştürücülere olan talep, özellikle endüstride artıyor – buradaki tipik endüstriler arasında proses endüstrisi, gemi imalatı ve rüzgâr türbini endüstrisi sayılabilir.

Yazının devamı için tıklayınız

Kolay dijital markalama | Uygulama sayesinde doğru markalama çözümüne ulaşabilirsiniz

From |

Gereksinimlerime en uygun markalama hangisi? Endüstriyel markalama konusu, dijital dönüşüm nedeniyle gittikçe daha da karmaşık hale gelmiştir. Phoenix Contact, size bu konuda yönlendirme sağlayacak bir uygulama geliştirdi. Kullanıcı, arama asistanını kullanarak uygun çözüme hızlıca ve kolayca ulaşıyor ve sonrasında doğrudan uygulama içinde gerekli markalamayı yaratabiliyor.

Yazının devamı için tıklayınız

Değişken Bağlantı Teknolojili Elektronik Muhafazalar | ICS Serisi

From |

Elektronik muhafaza kullanımında tasarımcıları en çok zorlayan konulardan birisi bağlantı yapılacak farklı ara yüzlere göre kutu üstünde yapılacak kesme, delme vs. gibi modifikasyon işlemleridir. Seçilecek elektronik muhafazanın materyal kalitesi bakımından bu tür zorlayıcı işlemlere dayanıklılık göstermesi gerekmektedir. Aksi takdirde kutu üzerinde oluşabilecek kırılma ve çatlamalar hem malzeme hem de işçilik açısından beklenmedik maliyetlere sebep olacaktır.

Yazının devamı için tıklayınız

Yedekli Güç Kaynağı Konseptleri | Daha Az Duruş Süreleri

From |

Sanayi sektöründe iş başarısı sağlamak için tüm makine ve sistemler yüksek seviye güvenilirlik gerektirir. Daha az kesinti daha yüksek kârla sonuçlanır ve sürekli çalışan kontrol panoları, fabrikaları verimli tutmak için anahtar bileşenlerdir. Bu nedenle pek çok mühendis yedeklilik modülleriyle birleştirilmiş yedekli güç kaynağı konseptlerini uygulamaktadır. Güç kaynakları, kesintilerin olumsuz etkileyeceği her yerde yedekli olarak yapılandırılır. Örneğin, 20 A anma akımına sahip bir cihaz için güç kaynağı sistemi çıkış tarafında paralel bağlı 20 A’ lik iki adet güç kaynağından oluşacaktır. Güç kaynağı ünitelerinden birinde dahili bir arıza oluşursa diğer ünite tüm yükü üzerine alır. Bu nedenle sistem boyutlandırılırken, bir güç kaynağının tek başına tüm gücü karşılayabilecek şekilde seçilmesi gerekir.

Şekil 1: Yedekli bir güç kaynağı sisteminde olası arızalar

Yazının devamı için tıklayınız