Değişken Bağlantı Teknolojili Elektronik Muhafazalar | ICS Serisi

From |

Elektronik muhafaza kullanımında tasarımcıları en çok zorlayan konulardan birisi bağlantı yapılacak farklı ara yüzlere göre kutu üstünde yapılacak kesme, delme vs. gibi modifikasyon işlemleridir. Seçilecek elektronik muhafazanın materyal kalitesi bakımından bu tür zorlayıcı işlemlere dayanıklılık göstermesi gerekmektedir. Aksi takdirde kutu üzerinde oluşabilecek kırılma ve çatlamalar hem malzeme hem de işçilik açısından beklenmedik maliyetlere sebep olacaktır.

Phoenix Contact’ın, siz kullanıcılar için tasarladığı ICS Serisi Elektronik Muhafazalar sayesinde RJ45, Anten, USB ve DSUB bağlantılarınız için tercih edebileceğiniz, elektronik muhafazaya entegre edilebilir bağlantı alanları ile modifikasyon işlemi için para ve zaman kaybetmeden, en önemlisi de değiştirilebilir alanlar aracılığı ile tasarım ve uygulamanızda hızlıca değişiklik yapabileceksiniz. Özellikle otomasyon cihazlarına yönelik talepleri karşılayan farklı ölçü seçenekleri, vidalı veya push-in bağlantılı konnektör aksesuarları ve opsiyonel 8 kutuplu DIN Ray konnektörleri ile birçok talebi tek bir seri ile karşılayabilirsiniz.

ICS Serisi elektronik muhafazalar farklı yükseklik, derinlik ve genişlik seçenekleri için farklı PCB boyutlarına yönelik tasarımlarınız için uygundur. Genişlik : 20, 25 ve 50 mm; yükseklik : 77, 100 ve 122 mm ve derinlik : 87,110 ve 132 mm olarak farklı muhafazalar seçilebilir. Sunduğu ölçü seçenekleri sayesinde PCB üzerinde farklı istifleme yüksekliklerine sahip komponentleri rahat bir şekilde elektronik muhafazanızda konumlandırabilirsiniz. Seçeceğiniz taban montaj kutusu doğrultusunda ister şeffaf ister kapalı üst kapaklar seçebilir ya da farklı renk, şekil ve en önemlisi farklı bağlantı ara yüzlerine uygun alanlarla kendi özgün tasarımınıza yönelik seçeneklerle ilerleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Phoenix Contact’ın bir firması olan Protiq’in konfigüratör sayfasını inceleyebilirsiniz.

Bu sayede sınırlara bağlı kalmadan firmanıza özel olarak tasarım yapabilir, buna ek olarak kutu üzerine lazer veya tampon baskı ile logonuzu bastırabilirsiniz. Optimum kullanım alanı avantajı ile de kutu içerisinde 2 adet PCB konumlandırabilirsiniz. Birden fazla modül kullanımınız söz konusu ise TBUS8 DIN ray konnektörleri sayesinde seri veya paralel şekilde modüller arası haberleşme gerçekleştirilebilir.

Gelelim PCB uygulamaları için iletimde kullanabileceğiniz konnektör çeşitlerimize. İhtiyacınız olan ve iletimi yapılmak istenen akım değeri doğrultusunda 3.5 mm ve 5.00 mm olmak üzere 2 farklı seri bulunmaktadır. Kullanılacak taban montaj kutusunun genişliği doğrultusunda belirlenebilecek kutup sayısı seçenekleri değişmektedir. Örnek olarak; yükseklik ve derinlik ölçülerinden bağımsız olarak 20 mm genişliğinde bir taban kutusu seçilmesi durumunda 3.5 mm pin aralıklı 4 kutuplu konnektör kullanabilirken, 5.00 mm pin aralıklı konnektörde 3 kutuplu seçenekle ilerlenebilir. Eğer derinlik 25 mm seçilecek olursa da 3.5 mm pin aralığında 5 kutup, 5.00 mm pin aralığında ise 4 kutuplu konnektörü kullanarak kutup sayısı arttırılabilecektir. Tüm seçenekler için vida bağlantılı ve el aleti kullanmadan hızlı bir şekilde montaj avantajı sunan push-in bağlantı teknolojisine sahip konnektör seçenekleri bulunmaktadır. ICS Serisi Elektronik Muhafazaların bir diğer önemli özelliği ise ürünle birlikte kullanılabilir alüminyum soğutuculardır. Isının problem olduğu, kullanıcıyı zorlayan uygulamalar için geliştirilen soğutucular, ısı dağılımını sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Motor gibi aktif soğutucuların tercih edilmediği uygulamalarda cihazınızın aşırı ısınmasını önlemek için pasif soğutucuları kullanabilir, riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Benzersiz özellikleri ve sunduğu avantajlarla piyasada bulunan birçok elektronik muhafaza serisinden ayrılan ICS Serisi Elektronik Muhafazaların kullanımı oldukça kolay. Tasarımınız için gereken komponentlerin PCB üzerindeki montajını gerçekleştirin. Hazır bağlantı alanlarını tercih ettiğiniz RJ45, DSUB, anten veya USB girişi için seçtiğiniz dolgularının da PCB üzerindeki montaj işlemini tamamlayın. Montaj işlemini tamamladığınız hazır PCB’yi seçmiş olduğunuz montaj tabanına yerleştirin ve varsa toprak kontağına temas ettirin. Yerleşimin ardından üst kapağı da montaj tabanına takın ve montajı tamamlayın.

Sunmuş olduğumuz çevrimiçi hizmetlerden biri olan “Konfigüratör” uygulaması sayesinde ICS Serisi ve diğer elektronik muhafaza serilerimiz için montaj tabanı, üst kapak ve konnektör gibi tüm seçeneklerin sunulduğu ekranda adım adım seçim yapabilir, oluşturduğunuz seti istediğiniz açılardan görebilir, sonrasında 2 ve 3 boyutlu olarak çizimleri istediğiniz formatta bilgisayarınıza indirebilir ve seçiminizi mail adresinize de göndererek kontrol edebilirsiniz. Konfigüratör için aşağıdaki link kullanabilir veya www.phoenixcontact.com.tr websitemizin arama kısmına “#0512” yazarak ilgili bölüme erişebilirsiniz.

Bu yazımızda yer vermiş olduğumuz ICS Serisi elektronik muhafazaların sunduğu benzersiz tasarım seçenekleri sayesinde yaratıcılıktaki sınırları sizler için ortadan kaldırıyoruz. Ürünle ilgili teknik sorularınız ve numune talepleriniz için info@phoenixcontact.com.tr ‘den bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Share

Share

Tell your friends about us!