Wybierz staż i rozpocznij przygodę! Czyli kilka słów o Letnim Programie Stażowym

From |
Cześć! Jeszcze kilka lat temu byłam na miejscu wielu młodych osób: kończyłam studia i szukałam miejsca, w którym zdobędę swoje pierwsze doświadczenie zawodowe. Co prawda nie miałam wtedy sprecyzowanych oczekiwań. Nie wiedziałam konkretnie w czym mogę być dobra i co mogę wnieść do zespołu. Wiedziałam za to, co mnie interesuje, byłam otwarta na nowe zadania i pełna zapału do nauki. I tak zaczęła się moja historia w PxCW – dostałam się na staż w dziale HR, co z perspektywy czasu było strzałem w 10. Godziny spędzone na stażu były na tyle elastyczne, że mogłam dokończyć studia, jednocześnie przekładałam już zdobytą wcześniej wiedzę teoretyczną w praktykę (co było niesamowicie satysfakcjonujące!). Staż także świetnie przygotował mnie do objęcia stanowiska specjalisty.

Jako była stażystka odnajduję ogromną satysfakcję w budowaniu i corocznej realizacji Letniego Programu Stażowego, ponieważ sama doświadczyłam tego, jakie znaczenie ma pierwszy wybór drogi zawodowej.

W tym roku w naszej firmie rusza już 3 edycja! Cieszę się, że mogę brać w tym udział, bo znam perspektywę drugiej strony i wiem, co może być ważne dla młodych osób, które stoją przed wyborem swojej ścieżki kariery. Sama przecież nie tak dawno byłam w podobnej sytuacji :).

Jeśli zastanawiasz się nad udziałem w stażu, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które są istotne, aby był to czas spędzony wartościowo i efektywnie. Poniżej kilka moich wskazówek, czym warto kierować się przy wyborze firmy i programu stażowego.

Z czego powinien się składać dobry program stażowy?

Jest kilka kluczowych rzeczy, które powinien zrobić pracodawca, aby przełożyło się to na jak najlepszą jakość zrealizowanego stażu. Tworząc program stażowy, jednak jednym z ważniejszych pytań było dla mnie „Co możemy zrobić, aby staże w naszej firmie były świetną przygodą rozwojową?”

Zacznijmy od kluczowej kwestii, a mianowicie od zadań realizowanych na stażu. Dlaczego jest to takie ważne?

Po tym, co robiliśmy  na stażu, jesteśmy w stanie ocenić, na ile ten czas uważamy za wartościowy i przydatny. Ważne, aby zadania były ciekawe, rozwojowe i sprawiały satysfakcję. Warto, by stanowiły wyzwanie lub wymagały zastosowania całkiem nowych kompetencji. Staż powinien dostarczyć konkretnej wiedzy, dlatego lubię ten moment, gdy stażyści na rozmowie podsumowującej z wielką dumą i błyskiem w oku opowiadają o zrealizowanych zadaniach.

Rada dla Ciebie:

  • Idealnie, gdy staż łączy się z Twoimi zainteresowaniami. W myśl powiedzenia Konfucjusza „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. Gdy tak nie jest, nie zniechęcaj się i bądź otwarty. Przed Tobą pewnie całkiem nowe zadania, daj im szansę, dowiedz się o nich więcej.
  • To Twój początek drogi zawodowej. Staż daje także możliwość poznania swoich predyspozycji i ukierunkowania się pod konkretne stanowisko. Obserwuj pracę innych osób na różnych stanowiskach. Zadawaj sobie pytanie „Czy to jest coś co mógłbym/chciałbym kiedyś robić?”. Im szybciej się ukierunkujesz, tym lepiej dla Ciebie! J
  • Staż to czas, który powinieneś wykorzystać jak najlepiej. W jaki sposób możesz to zrobić? Angażuj się w wiele nowych tematów, szukaj obszarów, które możesz usprawnić, nie bój się pytać. Pamiętaj – w naszej firmie będąc stażystą jesteś bardzo cenny i liczy się Twoje zdanie. Przychodzisz ze świeżym spojrzeniem, innym podejściem – zależy nam na poznaniu Twojej opinii i pomysłów.

Często staż to jedno z pierwszych doświadczeń zawodowych. Nic dziwnego, że stażysta potrzebuje w tym czasie szczególnego wsparcia i opieki. Myślę, że będzie to dla ciebie bardzo ważne, abyś mógł z powodzeniem realizować powierzone zadania na stażu.

Kim jest opiekun?

Pełni funkcję mentora, dobrze zna organizację i dział, w którym realizowany jest staż. To on wyznacza zadania, tłumaczy, wspiera, nakierowuje, daje przestrzeń i zasoby do ich realizacji. Bardzo ważny jest jego czas i dostępność.

Rada dla Ciebie:

  • Pamiętaj, że zadania na stażu często mogą stanowić dla Ciebie wyzwanie, jednak absolutnie nie powinny być źródłem negatywnych odczuć, jak np. stresu.
  • Pomoc Opiekuna na stażu jest nieoceniona J Na rekrutacji o staż w wybranej innej firmie zawsze warto zapytać, czy zostanie wyznaczona osoba, która Cię wesprze w trakcie stażu. W ramach Letniego Programu Stażowego PxCW, każdy stażysta ma swojego Opiekuna.

Warto, aby pracodawcy urozmaicali program stażowy poprzez zdobycie kompetencji z innych obszarów. W naszej firmie program stażowy to dodatkowo możliwość rozwoju umiejętności leanowych, które każdy może wykorzystać w swojej przyszłej pracy, niezależnie od stanowiska.

Tworząc Letni Program Stażowy zastanawiałam się, czy jako pracodawca jesteśmy w stanie znaleźć jeden wspólny projekt, dzięki któremu stażyści zdobędą wiedzę i będą mogli ją wykorzystać w swojej pracy, a dodatkowo poznają funkcjonowanie firmy – nie tylko dedykowane działy.

Wybór był prosty – w naszej firmie praktycznie nie ma osoby, która nie miałby do czynienia z Systemem Ciągłego Doskonalenia PxCW. System Ciągłego Doskonalenia to strategia bazująca na koncepcji lean management. W PxCW spotkamy wiele narzędzi leanowych, które z powodzeniem można wykorzystać na każdym ze stanowisk. Jednym z narzędzi lean są np. przepływy na produkcji

Polecam artykuł napisany przez stażystów z 2 edycji Letniego Programu: https://blog.phoenixcontact.com/marketing-pl/przyplywy-na-produkcji-oczami-stazystow/

W tym roku również czeka naszych stażystów projekt grupowy. Więcej szczegółów już wkrótce!

Staż to często pierwsze doświadczenie zawodowe i wiążą się z wieloma emocjami. Pierwsze dni często są stresujące – nie wiemy czego się spodziewać, z jakimi osobami będziemy współpracować i nie znamy dobrze kultury organizacyjnej firmy. Dlatego pracodawcy muszą przyłożyć szczególną wagę do wdrożenia nowego stażysty.

Aby odpowiednio przygotować naszych stażystów do rozpoczęcia Letniego Programu Stażowego, opracowaliśmy tygodniowy plan wdrożenia zakładający:

  • szkolenie BHP (bezpieczeństwo przede wszystkim! :))
  • szkolenie stanowiskowe – poznaj swój dział i współpracowników
  • prezentację i oprowadzanie po firmie (mamy 6 hal produkcyjnych, ponad 40 000 m2 powierzchni – czasami łatwo się zagubić)
  • szkolenie IT
  • oraz szkolenie z Lean Basic, dzięki któremu stażyści zdobędą podstawy wiedzy z lean management.

Tydzień wdrożenia zazwyczaj kończymy wspólną integracją. Fajnie spędzić wspólnie czas – w końcu przed nami 3 lub 6 miesięcy razem. Warto zatem dobrze się poznać.

Doskonale wiemy, że staż to czas nauki. Często nauki na własnych lub cudzych błędach. My także z każdą edycją uczymy się czegoś nowego i staramy się udoskonalać program.

Letni Program Stażowy trwa od lipca do końca września.

Szczegółowa oferta i ogłoszenia stażowe są do pobrania TUTAJ

Case Study do pobrania

Dział: Pobierz Case- Study Wyślij swoje CV
Dział HR POBIERZ APLIKUJ
Dział Produkcji IFC POBIERZ APLIKUJ
Dział Produkcji PCC POBIERZ APLIKUJ
Dział Budowy Maszyn POBIERZ APLIKUJ
Dział Narzędziowni Niewymagane Case Study. Krótkie zadanie będzie na spotkaniu rekrutacyjnym. APLIKUJ
Dział IT POBIERZ APLIKUJ
Dział Technologii ICC POBIERZ APLIKUJ
Dział Księgowości Niewymagane Case Study APLIKUJ

Case Study zbieramy do 09.06.2019 r.

Rozwiązane zadanie prześlij do mnie (mwozniak@phoenixcontact.com) lub do Olka Świderka (aswiderek@phoenixcontact.com).

Jednym z największych satysfakcji mojej pracy, jest możliwość uczestniczenia w rozwoju młodych i zdolnych osób :). W razie pytań odnośnie stażów zapraszam do kontaktu.

P.S. Przy okazji ściskam wszystkich uczestników poprzedniej edycji: Kamilę, Marcina, Monikę, Sebastiana, Wioletę, Aleksandrę, Darię, Patryka, Paulinę, Joannę, Łukasza, Sebastiana, Marcina, Julitę, Kamilę, Tomasza, Dorotę, Aleksandrę, Dorotę i Julitę! 🙂

PS. Zakończyliśmy rekrutację na 2019 rok – zapraszamy w 2020! 🙂

Magda

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.