Sterownik z PLCnext Technology: Wizualizacja danych w chmurze

From |

W poprzednim poście stworzyliśmy aplikację „licznik góra/dół”, opierającą się o współdziałanie dwóch programów – napisanego w języku FBD i napisanego w C++.

Tym razem zaprezentuję:

jak w prosty sposób przygotować  wizualizację stanu licznika, której dane będą dostępne z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu, z zagwarantowaniem najwyższych standardów cyberbezpieczeństwa.

PROFICLOUD – przygotowanie konta

Za wizualizację odpowiadać będzie dedykowany serwis TDS, działający wewnątrz PROFICLOUD, czyli systemu chmury danych Phoenix Contact. Każde urządzenie PLCnext Technology jest dedykowane do współpracy z PROFICLOUD i ma fabrycznie nadany unikalny identyfikator UUID, który pozwala na rozpoznanie urządzenia z poziomu chmury.

Rejestracja i zakładanie konta w serwisie www.proficloud.net/ jest darmowe. Samo korzystanie z usług dostępnych w PROFICLOUD jest uzależnione od rodzaju usługi i czasu aktywności. Aktualnie serwis wizualizacji TDS jest bezpłatny.

Zmiany projektu w PC Worx Engineer

Program działający na sterowniku PLC wymaga drobnych modyfikacji, które przystosują dane do eksportu do chmury oraz wprowadzą więcej przejrzystości w strukturze zmiennych.

Do części projektu napisanej w języku FBD dodamy trzy nowe zmienne, których wartości będą wysyłane do chmury. W związku z tym, że zmienne będą odpowiadały za eksport danych ze sterownika, należy je zdefiniować jako porty wyjściowe (OUT port) i dodatkowo oznaczyć znakiem wyboru („fajką”) w kolumnie Proficloud. W kodzie programu należy dodać elementy, które przepiszą wartości odpowiednich zmiennych do tych nowoutworzonych.

Tak zmodyfikowany program należy skompilować i wgrać do sterownika PLC.

Utworzenie pliku konfiguracyjnego

Ostatnim etapem konfiguracji projektu na sterowniku PLC do pracy z chmurą PROFICLOUD jest przygotowanie pliku konfiguracyjnego w formacie json i przesłanie go na sterownik. Plik ten odpowiada bezpośrednio za rzutowanie zmiennych ze sterownika na format rozpoznawalny przez działający w chmurze PROFICLOUD serwis TDS. Szablon pliku konfiguracyjnego można znaleźć na naszej stronie internetowej oraz na samym sterowniku.

Do sterownika należy podłączyć się klientem protokołu SFTP przy użyciu danych uwierzytelniających skonfigurowanych w projekcie. Po zalogowaniu, w folderze /opt/plcnext/projects/ProfiCloud/, można znaleźć szablon pliku metrics.json.example.

W naszym przypadku plik konfiguracyjny musi zawierać trzy sekcje odpowiadające za trzy przesyłane zmienne. W każdej z nich umieszczone są dwa parametry:

  • port – wskazujący ścieżkę dostępu do zmiennej na sterowniku PLC
  • metric – określający nazwę tej zmiennej w chmurze PROFICLOUD

Tak przygotowany plik należy nazwać metrics.json i wgrać poprzez SFTP do folderu /opt/plcnext/projects/ProfiCloud/, a następnie zrestartować sterownik PLC.

Konfiguracja serwisu TDS w chmurze PROFICLOUD

Kolejnym etapem jest konfiguracja konta w chmurze. Po zalogowaniu się na stronie www.proficloud.net należy przejść do sekcji TSD Device Manager, w której można – podając numer UUID oraz nadając mu nazwę – dodać konkretny sterownik PLC do współpracy danym kontem w chmurze.

Jeśli sterownik PLC został dodany poprawnie, jego ikonka pojawi się na liście dostępnych urządzeń. Gdy klikniemy na ikonkę, serwis TDS automatycznie pobierze ze sterownika plik konfiguracyjny i na jego podstawie wygeneruje listę dostępnych zmiennych. Oczywiście, aby ta operacja zakończyła się sukcesem, sterownik musi być podłączony do Internetu.

Układ graficzny wizualizacji

Ostatnim krokiem tworzenia naszej wizualizacji jest przygotowanie układu graficznego. Edycja możliwa jest po kliknięciu opcji Goto Analytics. Cały system wizualizacji serwisu TDS opiera się na popularnej otwartej platformie Grafana.

W wizualizacji możliwe jest wykorzystanie wielu typowych elementów, takich jak wykresy i listy wartości, wskaźniki stanów itp.

Tak przygotowany ekran wizualizacji można udostępnić online innym osobom posiadającym konto w chmurze PROFICLOUD lub generować na jej podstawie statyczne obrazy pokazujące aktualny na daną chwilę stan zmiennych.

Autor: Konrad Sobczyk– Młodszy Specjalista ds. Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

One thought on “Sterownik z PLCnext Technology: Wizualizacja danych w chmurze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *