Testujemy żeby zapewnić ci spokój i bezpieczeństwo

From |

W maju 2014, w Blomberg, otwarto nowe laboratorium wysokich napięć i kompatybilności elektromagnetycznej. Jednostka ta bezpośrednio wchodzi w skład działu badań i rozwoju firmy Phoenix Contact. Do jej głównych zadań należą testy nowo wyprodukowanych komponentów pod względem ich zdolność ochrony aplikacji przed skutkami przepięć, czy też odporności na zjawiska elektromagnetyczne.

Laboratorium posiada akredytacje DAkkS (Deutsche Akkreditierungsstelle), wydawaną na podstawie normy DIN EN ISO/IEC 17025. Standard ten określa ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących. Ponadto potwierdza spełnienie następujących parametrów:

 • wysokie kompetencje techniczne
 • skuteczny system zarządzania jakością
 • niezależność i bezstronność podczas prowadzonych testów.

Powyższe warunki gwarantują że wyniki uzyskiwane w akredytowanych laboratoriach są powszechnie akceptowane na całym świecie.

Na powierzchni ponad 1300 m² zgromadzono najnowocześniejszy sprzęt laboratoryjny zaprojektowany specjalnie w celu badania urządzeń rozwiązań ochrony przeciwprzepięciowej.

Połączenie doświadczenia, wiedzy oraz nowoczesnej aparatury kontrolno-pomiarowej pozwala na symulowanie przepięć powstających podczas wyładowań atmosferycznych, operacji łączeniowych czy wyładowań elektrostatycznych. Laboratorium jest w stanie przeprowadzić próby, podczas których możliwe jest inicjowanie wszelkich zjawisk towarzyszących wyładowaniom atmosferycznym. Zainstalowana infrastruktura badawcza jest w stanie wygenerować różnego kształtu impulsy prądów oraz napięć udarowych , co pociąga za sobą konieczność zastosowania oddzielnego systemu zasilania. Zabieg ten pozawala na zagwarantowanie bezpiecznego oraz w miarę możliwości realnego środowiska do przeprowadzenia testów.

Badanie odgromników i ograniczniki przepięć przeprowadza się zgodnie z normami IEC / EN 61643-11, EN 50539-11, IEC / EN 61643-21 i UL 1449 i obejmuje:

 • Kształt fali udarowej o amplitudzie (10/350) μs, ktróry symuluje bezpośrednie uderzenie pioruna,
 • Kształt impulsu (8/20) μs, który symuluje działanie przepięć o charakterze komutacyjnym,
 • Weryfikacje  skuteczności koncepcji ochrony przed przepięciami w oparciu o IEC / EN 61643-12
 • Testowanie wytrzymałości dielektrycznej przy zastosowaniu napięć probierczych  do 8 kV
 • Wpływ zwarć w układach jedno i trójfazowych dla wartości:
  50 kA do 500 V / 50 Hz
  25 kA do 1000 V / 50 Hz

Laboratorium prócz roli badawczej posiada również aspekt dydaktyczny, który umożliwia w sposób empiryczny zaobserwować wpływ zjawisk tak powszechnych jakimi są wyładowania atmosferyczne i ich niszczycielska siłę. Dzięki temu możemy dokładnie prześledzić jaki wpływ wywiera przepływ znacznego ładunku elektrycznego na wodę zawartą w pniu drzewa, powodując jego eksplozję pod wpływem gwałtownego jej wrzenia w komórkach rośliny.

Możliwa jest też analiza wpływu sił elektromechanicznych oraz powstających w wyniku przepięć sprzężeń indukcyjnych oraz pojemnościowych na przewody zasilające oraz inne elementy przewodzące.

Badania tego rodzaju dostarczają wiele przydatnych danych, które są nieocenionym źródłem informacji pozwalającej na eliminacje słabszych punktów w konstrukcji produkowanej aparatury zabezpieczeniowej.

Autor: Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *