Szybkie i proste testy zabezpieczeń na przykładzie FAME 3 RACK

From |

Nad bezpieczeństwem i pewnością działania obiektów energetycznych, czuwają m. in. zabezpieczenia elektroenergetyczne. Niezależnie od ich typu, pewność pracy tych elementów jest kluczowa dla działania całego systemu. Łatwo można sobie wyobrazić błędy: brak zasilania urządzenia, całego zakładu przemysłowego czy miasta. Dlatego w programach serwisowych instalacji elektroenergetycznych niezależnie od poziomu napięć, bardzo ważne miejsce zajmują okresowe przeglądy zabezpieczeń, obejmujące pomiary i testy.

Elementem pośredniczącym, umożliwiającym wykonanie takich czynności (pomiarów i testów) zwykle są listwy kontrolno-pomiarowe. Jest to zestaw złącz funkcyjnych zwykle podzielonych na obwody prądowe, napięciowe, sygnalizacyjne oraz inne. Takie listwy zazwyczaj umieszczane są w szafach funkcyjnych (zabezpieczeniowych, systemowych, celkach SN itp.) wypełnionych po brzegi aparaturą. Obsługa wymaga dostępu bezpośredniego, innymi słowy: otwarcia szafy i w mocno ograniczonej przestrzeni wykonania niezbędnych połączeń, następnie przeprowadzenia pomiarów i niezbędnych testów.

Nierzadko podczas wykonywania tych czynności następują przypadkowe nieświadome uszkodzenia innych połączeń, co znacznie wydłuża czas przeglądu/serwisu, ze względu na konieczność identyfikacji awarii/uszkodzenia oraz usunięcia. Czy istnieje rozwiązanie, które można zamontować w „bezpiecznym miejscu” jednocześnie gwarantujące niezbędną funkcjonalność do wykonania potrzebnych testów/pomiarów?

Logicznym rozwiązaniem, jest zastosowanie rozwiązania wyniesionego na ramę uchylną rozdzielnicy czy na drzwi celki SN. W ten sposób nie otwierając drzwi rozdzielnicy unikamy niebezpieczeństwa przypadkowego wypięcia przewodów z innych aparatów, a przede wszystkim unikamy zagrożenia wynikającego z możliwego porażenia prądem. Takim rozwiązaniem jest od lat z powodzeniem stosowany na obiektach energetycznych całego świata modułowy system FAME Phoenix Contact.  Jest to innowacyjny, modułowy system pomiarowo-kontrolny do wszystkich zadań pomiarowych i kontrolnych w rozdzielnicach średniego i wysokiego napięcia. Ręczne czynności pomiarowe za pomocą systemu FAME można wykonywać automatycznie, szybko i bezpiecznie.

Test zabezpieczenia z wykorzystaniem systemu FAME

Budowa systemu to gniazdo-wtyk. Rozwiązanie możemy sami dopasować do danego typu zabezpieczenia. Kolejność działań takiego dopasowania polega na:

  1. Wyborze sposobu montażu – konstrukcja omawianego rozwiązania jest przeznaczona do montażu w szafie RACK 19” zgodnie z IEC 60927-3-101 w rozmiarze 2U, 3U oraz 4U. Szafa RACK 19” mieści maks. osiem gniazd pomiarowych o szerokości 50 mm.
FAME 3 RACK – podłączenie gniazda
FAME 3 RACK – montaż w ramce systemu RACK 19

2. Konfiguracji gniazda pomiarowego – na tym etapie decydujemy:

  • o kolejności działania poszczególnych funkcji – co umożliwiają gniazda o 3 różnych poziomach umiejscowienia styków (różne głębokości) – takie rozwiązanie umożliwia „zaprogramowanie” cyklu łączeniowego, np.: w pierwszej kolejności odłączenie obwodów napięciowych, zwarcie przekładników prądowych, rozłączenie pozostałych obwodów,
  • o wyborze typów obwodów, określenie złącz dedykowanych do przekładników prądowych poprzez ich widoczne mostkowanie.
FAME 3 – programowanie kolejności zadziałania – trzy poziomy styków aktywnych

3. Oznaczenie obwodów – dopasowujemy opisanie gniazda testowego do obowiązujących w danej instalacji/projekcie wytycznych.

4. Implementacja mostków – decydujemy, które obwody są funkcyjne, a które przelotowe – stosując mostki poprzeczne decydujemy, które obwody są prądowe, a mostki wzdłużne umożliwiają nam „wyciągniecie” np.: napięcia na listwę – funkcja nie do przecenienia w przypadku testowania funkcji zabezpieczeniowych (mamy „pod ręką” napięcie, które możemy podać np.: na wyzwolenie).

FAME 3 RACK – osłona gniazda z funkcją sygnalizacji

5. Konfiguracja osłony – osłona może mieć funkcję monitoringu, tzn: jej zdjęcie z gniazda jest sygnalizowane do systemu – czyli operator wie, że prace na zabezpieczeniu zostały rozpoczęte.

6. Konfiguracja wtyku pomiarowego, która ogranicza się do opisu poszczególnych pól oraz wyboru żądanych kolorów gniazd pomiarowych.

FAME 3 – Konstrukcja typu gniazdo-wtyk

Konfigurację systemu ułatwia narzędzie dostępne na stronie Phoenix Contact:

PHOENIX CONTACT | Modułowy 19-calowy system pomiarowo-kontrolny FAME RACK

Konfigurator FAME 3 RACK umożliwia szybkie stworzenie indywidualnego systemu pomiarowo-kontrolnego. Prowadzenie po kolei przez poszczególne kroki konfiguratora zapewnia bezbłędną konfigurację.

Oczywiście zachowując funkcjonalność, różnych zabezpieczeń, możemy ograniczyć ilość potrzebnych wtyków do np. 1 typu na stację. Pomimo różnych typów zabezpieczeń, jest to możliwe dlatego, że funkcję określa nam gniazdo, wtyk jest tylko elementem/interfejsem do podłączenia urządzeń testowo-pomiarowych. Konstrukcja wtyku umożliwia blokowanie w pozycji pomiarowej, co dodatkowo czyni cały proces testowo pomiarowy bezpieczniejszym.

Warto dodać, że FAME RACK łączy kompleksowe operacje łączeniowe do testów działania przekładników prądowych i napięciowych oraz zestyków wyzwalających i sygnałowych w jednym kompaktowym bloku. System działa na zasadzie zestyku normalnie zamkniętego, dzięki czemu wtyk roboczy nie jest potrzebny.

Opisane rozwiązanie, przyspiesza wykonanie całego programu testów, dzięki realizacji zaprogramowanej sekwencji (opisane wyżej, 3 głębokości), oraz dzięki możliwości zabudowy bezpośrednio obok zabezpieczenia (ten sam ramiak). Takie umiejscowienie pozwala sprawdzić poprawność wskazań zabezpieczenia z wynikami pomiarów.

Polecam zapoznanie się z rozwiązaniami FAME Phoenix Contact.

autor:Grzegorz Polarz – Menedżer ds. Przemysłu – Energetykaemail: gpolarz@phoenixcontact.pl
gsm: +48 604 575 551
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.