Sygnalizacja alarmów w układach energetycznych na przykładzie Infobox Phoenix Contact

From |

Rosnąca liczba sygnałów w obiektach energetycznych takich jak, energetyczny blok wytwórczy czy stacja elektroenergetyczna jest faktem. Łatwo można sobie wyobrazić kłopot z trafną diagnozą w przypadku awarii. Oczywiście komplet potrzebnych informacji znajdziemy w systemach sterowania i nadzoru, niemniej lokalna identyfikacja problemu jest kluczowa ze względu na szybkość reakcji służb utrzymania ruchu.

System sygnalizacji alarmów Infobox

Rozwiązaniem jest system sygnalizacji alarmów dopasowany do potrzeb danej instalacji, obiektu. Takie rozwiązanie umożliwia przede wszystkim lokalną sygnalizację wystąpienia problemu z jednoznacznym wskazaniem konkretnego „problematycznego” sygnału.

Awaria może być sygnalizowana za pomocą sygnału dźwiękowego oraz wizualnie na tablicy sygnalizacyjnej, do 40 sygnałów w jednej centrali stanowiącej integralną część urządzenia. Warto zaznaczyć, że urządzenie oprócz możliwości podłączenia zewnętrznej syreny posiada na „swoim pokładzie” syrenę o głośności 85dB co dla niewielkich obiektów jest wystarczające.

Przykład połączenia prostej instalacji

Podwójne zasilanie urządzenia gwarantuje bezawaryjną pracę pomimo zaniku zasilania głównego. W tym miejscu instalacje możemy podzielić na dwie grupy, instalacje duże, wymagające podłączenia do systemów sterowania i nadzoru. W tym przypadku komunikacja urządzeń z systemem wykorzystuje standardowe protokoły komunikacyjne: IEC 60870-5-101, IEC 60870-5-104, IEC 61850, Modbus/TCP (server) czy Modbus /RTU (server). Bezpieczeństwo zapewnia kodowane połączenie IP sec czy (HTTPS/TLS) przy parametryzacji/diagnostyce przez interfejs WEB.

Rozwiązania lokalne i z komunikacją

Dla czytelności samego systemu, urządzenie umożliwia budowę grup alarmów. Grupowanie możemy wykorzystać np. do łączenia alarmów dla danego pola w rozdzielni. W takim przypadku ilość sygnałów przekazywanych do systemu może być ograniczona do grupy alarmów – jedna centrala może obsłużyć do 16 grup, przy jednoczesnej prostej identyfikacji lokalnej, co umożliwia budowanie systemów wielopoziomowych. Operator/system identyfikuje miejsce wystąpienia alarmu do pola konkretnej rozdzielni w konkretnym budynku, a służby utrzymania ruchu lokalnie odczytują które urządzenie w polu uległo uszkodzeniu.

Przykładowa topologia rozwiązania Infobox dla większych instalacji

Szybką parametryzację takich systemów zapewnia bezpłatne narzędzie Infobox Engineer, dzięki któremu możemy budować zależności pomiędzy poszczególnymi centralami a także definiować parametry danego sygnału (opóźnienia, częstotliwość migania, kolor,…).

Przykład parametryzacji centrali alarmowej Infobox przy użyciu narzędzia Infobox Engineer

Oczywiście małe instalacje nie potrzebują komunikacji z systemem. Wymagają jedynie informacji/sygnalizacji lokalnej, parametryzacja/konfiguracja w przypadku tego typu urządzenia ogranicza się do parametryzacji komunikatów za pomocą przełączników typu DIP.

Centrala Infobox w praktyce

Podsumowując, system Infobox pomoże ograniczyć starty poprzez przyspieszenie identyfikacji problemu, co w dzisiejszych czasach jest parametrem nie do przecenienia.

autor:Grzegorz Polarz – Menedżer ds. Przemysłu – Energetykaemail: gpolarz@phoenixcontact.pl
gsm: +48 604 575 551
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.