Sterownik zgodny z IEC 61850

From |

Podczas tegorocznych targów Hannover Messe miała miejsce premiera  sterownika dedykowanego do automatyzacji stacji elektroenergetycznych. Bazuje on na już wcześniej dostępnej platformie Axiocontrol AXC 1050. Możliwość komunikacji sterownika  wg. normy IEC 61850 jest teraz możliwe dzięki karcie SD z licencją.

Axiocontrol AXC 1050

sterownik zgodny z iec 61850 axc 1050W odróżnieniu od złącza magistrali AXL F BK SAS, sterownik posiada możliwość programowania i parametryzacji z wykorzystaniem narzędzia PC Worx. Dzięki temu istnieje możliwość zastosowania dodatkowych modułów funkcyjnych do szeregowej transmisji danych w konfiguracji RS-232, RS-422/RS-485.  Użytkownik ma do wyboru standardowe języki zgodne z IEC 61131-3 co pozwala na zróżnicowanie sposobu programowania. W połączeniu z systemem modułów Axioline I/O mamy swobodną możliwość dopasowania aplikacji do własnego zastosowania.

Monitorowanie parametrów transformatora

szafa sterownicza wyposażona przez phoenix contactJednym z ważniejszych elementów systemu elektroenergetycznego przesyłu i dystrybucji energii są transformatory energetyczne. Kluczem do zachowania ciągłości pracy całego systemu jest konieczność monitorowania wielu parametrów transformatora, takich jak: temperatura pracy uzwojeń, temperatura i poziom oleju, pozycja zaczepu przełącznika, stan przekaźnika Buchholza, itp. Możliwość mapowania tych sygnałów do modelu danych opartym na IEC61850 i przesyłania ich drogą cyfrową do Systemu Sterowania i Nadzoru w postaci raportów danych, pozwala zredukować ilość okablowania na stacji elektroenergetycznej. Sterownik Axiocontrol AXC 1050 w znacznym stopniu uprości uruchomienie i integrację takiej aplikacji z całym systemem.

Najważniejsze cechy:

  • Komunikacja MMS oraz GOOSE
  • Automatyczna sygnatura czasowa
  • Bezpośrednie wykorzystanie modelu danych IEC 61850
  • Elastyczność dzięki swobodzie programowania funkcji sterownika
  • Szeroki zakres modułów Axioline I/O
  • Jednoczesna komunikacja z Modbus/TCP i PROFINET
Autor: Paweł Łuszczak – Inżynier ds. Aplikacji w Energetyce
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *