Rewolucja czy ewolucja w wersji 4.0?

From |

Wynalezienie silnika parowego zapoczątkowało rewolucję przemysłową, która przeniosła wytwórstwo dóbr na wyższy poziom i pozwoliła na odejście od manufaktur, czyli produkcji mało seryjnej do produkcji wielko seryjnej. Dalsza mechanizacja procesów produkcyjnych ściśle wiązała się z reorganizacją technik masowej produkcji, natomiast trzeci etap to postępujący proces automatyzacji i informatyzacji procesów produkcyjnych.

konferencja industry 4.0 - przemysł przyszłościObecnie stoimy w obliczu czwartej rewolucji przemysłowej, która wymuszona została przez scalanie ze sobą systemów produkcyjnych, pojedynczych maszyn. Te „inteligentne”, rozbudowane struktury, wymieniają dane pomiędzy najdrobniejszymi elementami dążąc do największej samooptymalizacji procesu produkcyjnego. W praktyce jest to związane z dużą ilością różnego rodzaju urządzeń spiętych w jedną sieć. Struktury te aby mogły sprawnie funkcjonować przesyłają między sobą ogromne ilości danych. Niejednokrotnie komunikacja wymaga stosowania zewnętrznych sieci, które nie są tak bezpieczne jak wydzielone wewnętrzne sieci zakładowe. Analiza tak dużej ilości informacji przesyłanych pomiędzy poszczególnymi strefami wymaga szybkich rozwiązań internetowych, dokonujących obliczeń oraz analiz w czasie rzeczywistym. W tej kwestii z pomocą przychodzi technologia chmury obliczeniowej, pozwalająca przenieść cały ciężar na serwery centrów obliczeniowych.

Przemysł 4.0 pojmowane jest jako inteligentne powiązanie technologii IT stosowanych w przedsiębiorstwach, które integrują ze sobą takie rozproszone obszary jak:

  • automatykę procesu produkcyjnego
  • logistykę
  • sprzedaż
  • inżynierię produkcji

Twory tego typu określone mianem Smart Factory pozwalają na elastyczne dostosowanie charakteru produkcji do indywidualnych potrzeb klienta, bez konieczności kosztownej przebudowy infrastruktury. Szybka adaptacja do zmian jakie wymusza rynek podnosi znacząco efektywność w zużyciu energii oraz surowców niezbędnych w procesie produkcji.

Autor: Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.