Radioline: alternatywa dla standardowej komunikacji przewodowej

From |

Wyobraźmy sobie kilka sytuacji:

  1. Istniejąca fabryka, która z roku, na rok zwiększa produkcję, a co za tym idzie musi „dołożyć” kolejne maszyny produkcyjne.
  2. Elektrownia, w której trzeba doprowadzić nowe kable sygnałowe np. z systemu nawęglania, który został zmodernizowany, a jest oddalony o 1,5 km
  3. Kamieniołom – miejsce, gdzie miejsce wydobycia ciągle się zmienia, a ułożone powierzchniowo kable trzeba stale przekładać, a dodatkowo są narażone na zniszczenie np. w wyniku eksplozji.

Co łączy wszystkie te obiekty? Jaki wspólny mianownik możemy dla nich znaleźć?

Odpowiedź nasuwa się sama: we wszystkich tych instalacjach problemem jest system okablowania.

W fabryce, jak i w elektrowni, czy kamieniołomie mamy do czynienia z systemami sterowania

Te systemy muszą mieć doprowadzone sygnały (wejściowe lub wyjściowe) – binarne (dwustanowe), analogowe lub do pomiaru temperatur, a nawet szeregowe. I w tym momencie zaczynają się schody…

  • W fabryce, żeby położyć nowe kable, trzeba zatrzymać produkcję, nierzadko zrywać podłogę lub prowadzić nowe koryta na przewody.
  • W elektrowni – alternatywnie – kopanie 1,5 kilometrowego rowu, lub prowadzenie instalacji naziemnej, która wymaga dodatkowych słupów z korytami.
  • W kamieniołomie co chwilę zmieniamy miejsce wydobycia i wygląda to tak, jakbyśmy ciągle doprowadzali nowe okablowanie, a przecież celem dla tego typu firm jest głównie wydobycie.

Czy możemy zredukować koszty modernizacji? Ograniczyć czas przeprowadzenia, uprościć je?

Na szczęście istnieje system Radioline i jest systemem komunikacji bezprzewodowej, opartej o technologię Trusted Wireless. Działa w trzech różnych częstotliwościach:

  • 2400 MHz
  • 900 MHz (USA i Kanada)
  • 868 MHz

Częstotliwość jest dobrana w taki sposób, żeby była odporna na wszelkie zakłócenia przemysłowe (nawet tak silne, jak emitowane przez spawarki łukowe). Zasięg przesyłanych sygnałów jest uzależniony od częstotliwości i waha się od 3 do 20 km – czyli może być stosowany w każdej z wyżej wymienionych aplikacji.

Czy obsługa systemu Radioline jest skomplikowana?

Otóż i tu kolejna niespodzianka! Radioline jest bardzo prosty w obsłudze i nie wymaga od nas dodatkowych umiejętności. Wystarczy ustawić na odpowiednio nastawy na pokrętłach radełkowych i gotowe – komunikacja działa.

Więcej o Radioline: www.phoenixcontact.pl/radioline


Autor: Kamil Wachowicz – Product Manager – CIS & I/O
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *