Przepięcia w urządzeniach elektronicznych – jak ograniczyć ich ilość?

From |

Ograniczniki przepięć to niewielkie urządzenia, których instalacja ma na celu ochronę ciągłości pracy w parku maszynowym przedsiębiorstwa. Przepięcia to codzienny problem wielu zakładów produkcyjnych. By zredukować ich ilość, najlepiej zdecydować się na instalację ogranicznika typu 2 w szafach zasilania a zwłaszcza sterowania. Co ważne, każdy obwód ogranicznika powinien zostać dokładnie sprawdzony. Należy się upewnić, czy nie zachodzi potrzeba instalacji dodatkowego zabezpieczenia nadprądowego, które czasem umiejscawia się w obwodzie ogranicznika

Na co zwrócić uwagę przy zabezpieczaniu sprzętu?

Na co w szczególności powinieneś przy dobezpieczaniu ograniczników przepięć to informacja o maksymalnym zabezpieczeniu jakie może przed sobą „widzieć” ogranicznik od strony źródła zasilania. To musi podać producent ograniczników. Można przyjąć zasadę, że im wyższa wartość tego zabezpieczenia tym technologicznie lepszy ogranicznik przepięć.

Wartość bezpieczników

W przypadku, gdy od strony źródła zasilania znajdują się bezpieczniki o wyższej wartości, niż dopuszczalna dla zastosowanego ogranicznika, trzeba użyć dodatkowego bezpiecznika o odpowiednio wysokiej wartości ale nie większej niż zaleca to producent. Jeżeli ochrona nadprądowa ma wartość niższą, nie zachodzi potrzeba stosowania dodatkowych bezpieczników. Mogą  być jednak inne wewnętrzne uwarunkowania związane z ciągłością zasilania.

Przewody połączeniowe

W trakcie montowania dodatkowych ograniczników, warto sprawdzić, czy przewody ochronne są odpowiednio dobrane i zamontowane. Ważny jest przekrój przewodu ochronnego w relacji do użytego poprzedzającego bezpiecznika. Wszystkie niezbędne wytyczne oraz informacje instalacyjne znajdują się w danych katalogowych wybranego ogranicznika a zwłaszcza w jego instrukcji instalacyjnej.

Długość przewodów i wartość prądu roboczego zacisków ogranicznika

Kolejnym ważnym aspektem jest długość przewodów. To istotne zwłaszcza przy wpinaniu ogranicznika do istniejącego obwodu. Można do tego celu wykorzystać podwójne zaciski, aby stworzyć układ przelotowy lub tzw. układ „V”. W tym wypadku najważniejszą wytyczną jest wartość maksymalnego prądu roboczego takich  zacisków ogranicznika.

Jeżeli przy ogranicznikach typu 1 stosowane są podwójne zaciski, należy brać pod uwagę możliwość ograniczenia klasy ochrony obiektu. Wynika to z faktu, że ograniczniki klasy I zwykle posiadają mniejsze wartości zabezpieczenia nadprądowgo dla prądów roboczych niż zapewniające ciągłość zasilania dla klasy ochrony obiektu I oraz II.  Stąd czasem potrzeba  łączyć je klasycznie, gałęziowo.

Bardzo ważne jest, aby suma długości przewodów łączących nie przekroczyła 50cm. Często  jest to zadanie bardzo trudne do zrealizowania. Najlepiej do tego celu wykorzystać ścianę metalowej szafy za aparatem, przy której jest on zainstalowany.  Łączymy krótkim przewodem jeden zacisk PE/PEN z tą ścianą a z drugiego zacisku klasycznie prostoliniowo do lokalnej szyny PE/PEN. Ściana powinna posiadać  galwaniczne połączenie z resztą metalowej konstrukcji, a całość musi być połączona z obwodem PE lub PEN. Do faz oraz N należy wpiąć się możliwie najkrótszym przewodem.

Awaria ogranicznika przepięć – jak sobie z tym radzić?

Układ gałęziowy

Ograniczniki przepięć po wielu latach stałej pracy mogą przestać być zdatne do użytku. Zwykle powinny samoczynnie odłączyć się od instalacji bez konsekwencji. Może jednak czasem zdarzyć się uszkodzenie poprzez  zwarcie w instalacji. Jeżeli istnieje możliwość, że taka awaria poprzez przerwanie zasilania będzie miała bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie całe automatyki procesu technologicznego, należy wtedy jednak dodatkowo zabezpieczyć sam ogranicznik przyłączony tylko w układzie gałęziowym.


Zabezpiecz swój zakład przed przepięciami

Spotkaj się z naszym specjalistą ds. ochrony przed przepięciami! Przyjedziemy i sprawdzimy zabezpieczenia, od rozdzielni głównej po szafy zasilania i sygnałowe maszyn.

Jak wygląda wizyta z rekomendacją i co zyskasz o wizycie?

  • raport opisujący jak podwyższyć dyspozycyjność aparatów w szafach automatyki oraz dystrybucji zasilania bazujący na wymaganiach Dzienników Ustaw i Norm,
  • zalecenia dotyczące instalacji konkretnych typów ochronników przed przepięciami wraz z poziomem zabezpieczeń nadprądowych dla każdego ważnego punktu instalacji,
  • ważne wskazówki instalacyjne.

Więcej na
www.phoenixcontact.pl/besafe


Autor: Mieczysław Ludwików – Senior Product Manager

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *