Praca równoległa w sieci dla IEC 61850, zapewniająca niezawodne przesyłanie danych

From |

Komunikacja po IEC 61850 została stworzona dla sektora energetycznego w celu zunifikowania przesyłania danych w aplikacjach tam pracujących. Umożliwia ona przesyłanie dwóch rodzajów komunikatów – MMS i GOOSE. Przesyłanie ich odbywa się oczywiście w obie strony i pozwala na prawidłowe funkcjonowanie np. stacji elektroenergetycznych.

  • MMS – Manufacturing Messaging Specification – jest podstawowym elementem do protokołu transmisji
  • GOOSE – Generic Object Oriented System Events – to małe pliki, krytyczne czasowo tj. jak raporty/informacje o pozycji, blokowanie, biblioteki, informacje dwustanowe, pomiary itp.

Skupmy się jednak na GOOSE. Podczas normalnej pracy, gdy pliki przesyłane są bezawaryjnie, a komunikacja odbywa się normalnie – stacja pracuje bez zastrzeżeń.

standardowa redundancja

Wyobraźmy sobie jednak sytuację, kiedy komunikacja zostanie w jakiś sposób zakłócona, a przez to „nasza” stacja elektroenergetyczna przestanie pracować.

komunikacja goose

Skutkiem może być awaria systemu energetycznego i np. brak prądu w fabryce, części miasta, w szpitalu. Oczywiście musimy zrobić wszystko, żeby taka sytuacja nie miała miejsca, a zasilanie było dostarczane cały czas. I są do tego odpowiednie narzędzia: rozwiązanie proste i co za tym idzie, bardzo skuteczne – moduły redundantne PRP.

Działanie polega na redundantnym przesyłaniu tych samych komunikatów GOOSE z punktu A do punktu B:

komunikacja goose w sieci energoelektrycznej

Podczas normalnej pracy, z punktu A zostają wysłane dwa identyczne komunikaty. Pierwszy, który dotrze do punktu B zostaje „przyjęty”, natomiast drugi urządzenie odrzuca, żeby nie spowolnić procesu.

A co się dzieje, jeśli nastąpi awaria?

redundantna komunikacja - standard komunikacji w sieciach elektorenergetycznych

Na szczęście moduły PRP pracują w taki sposób, że nawet jeśli jeden pakiet nie dojdzie, to drugi (wysyłany równolegle) dotrze bez przeszkód i zapewni niezawodną pracę naszego systemu. W zależności od wymaganych odległości, możemy zastosować moduły zapewniające przesył na odległość do 80 km – wtedy stosujemy wersje z wejściami światłowodowymi. Przy mniejszych odległościach (do 100m) – stosujemy wejścia RJ45.

Moduły PRP:

  • pozwalają na łatwe projektowanie sieci równoległych o wysokiej dostępności, bez konieczności jakiejkolwiek konfiguracji
  •   są w stanie sprostać ekstremalnym wymaganiom na zakłócenia elektromagnetyczne, elektrostatyczne i warunki klimatyczne (wymagania dla pracy w systemach energetycznych)

Stosując je możemy śmiało powiedzieć, że zapewniliśmy niezawodność pracy na najwyższym poziomie.

Wszystko to opisane jest w normie IEC 61850-3 – normy te również spełniają moduły redundantne PRP.

Autor: Kamil Wachowicz – Product Manager – CIS & I/O
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *