Poznaj Dział Kształcenia Zawodowego

From |

Nasza firma dużą wagę przywiązuje do kształcenia przyszłych pracowników. Od 2002 roku jako jedna z nielicznych firm na rynku wspieramy kształcenie zawodowe młodych osób, dla których mamy opracowaną dalszą ścieżkę rozwoju w naszej firmie. Prowadzimy nowoczesne kształcenie oparte o najnowsze technologie. Każdego roku naukę z nami rozpoczyna 15 – 20 uczniów w trzech zawodach: Ślusarz, Mechatronik, Operator Maszyn i Urządzeń do Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych.

Kształcenie teoretyczne zawodów Mechatronik i Operator Maszyn i Urządzeń do Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych odbywa się w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi. Kształcenie teoretyczne Ślusarzy odbywa się w Zespole Szkół nr. 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu. Uczeń spędza tam 1 tydzień, kolejny tydzień wykorzystuje zdobytą wiedzę w praktyce na naszym warsztacie.

 

Nasza kadra to zespół wykwalifikowanych, zaangażowanych i odpowiedzialnych specjalistów. To osoby, które czuwają nad rozwojem uczniów, dzielą się z nimi na co dzień swoim doświadczeniem oraz inspirują ich do nauki.

Łukasz Krzyżanek – kierownik Działu Kształcenia Zawodowego, jego głównym zadaniem jest kształcenie pracowników młodocianych, kontakt ze szkołami średnimi oraz Politechniką Poznańską. Łukasz bierze udział także w projektach w firmie, m.in. dotyczącym systemu kwalifikacyjnego, Akademii Technicznej PxCW czy zaplecza socjalnego.

Aleksander Tomkowiak, Damian Antkowiak, Paweł Łaskawski – nauczyciele zawodu, ich główną odpowiedzialnością jest realizacja planu nauczania zgodnie z programem i zagadnieniami związanymi z systemem kwalifikacji w PxCW oraz przygotowanie uczniów do egzaminu, który potwierdza kwalifikacje zawodowe i umożliwia dalsze zatrudnienie. Nauczyciele prowadzą także zajęcia z Akademii Technicznej, np. z rysunku technicznego, pneumatyki, teorii lutowania dla pracowników firmy.

Film przedstawiający Dział Kształcenia Zawodowego

Dział Kształcenia Zawodowego to także szereg specjalistycznych maszyn, urządzeń i narzędzi. W warsztacie znajdziemy:

– maszyny takie jak:

 • trzy tokarki, w tym jedną CNC firmy DMG,
 • dwie frezarki konwencjonalne z odczytami cyfrowymi,
 • dwie wiertarki kolumnowe (Flott) i jedną z bezstopniową regulacją obrotów (Alzmetall),
 • piłę taśmową,
 • piaskarkę,
 • ostrzarkę do narzędzi,

– narzędzia takie jak:

 • elektronarzędzia: wiertarki, szlifierki, nożyce wibracyjne,
 • narzędzia ręczne: giętarki, nożyce gilotynowe i żłobiarki,
 • symulator programowania i obróbki na frezarkach CNC w systemie Heidenhain iTNC 530

Oprócz tego w warsztacie wykorzystywane są procesy i technologie, takie jak:

 • frezowanie,
 • toczenie,
 • wiercenie,
 • spawanie elektrodowe, gazowe, MAG, TIG, automatami KEMPPI,
 • piłowanie.

Zadania, jakie czekają uczniów na każdym roku:

Kształcenie trwa 3 lata:

 • Na pierwszym roku uczniowie odbywają praktyki w Dziale Kształcenia Zawodowego.
 • Od drugiego roku uczniowie rozpoczynają praktykę na wyspecjalizowanych i nowoczesnych halach produkcyjnych, zdobywając umiejętności i kwalifikacje zawodowe.
 • Na trzecim roku uczniowie potwierdzają zdobyte umiejętności w Dziale Kształcenia Zawodowego.

Zadania uczniów w poszczególnych specjalizacjach:

Monter mechatronik: montuje, naprawia i konserwuje urządzenia mechatroniczne w zakresie podstawowym zgodnie z dokumentacją techniczną, posługując się specjalistycznym sprzętem i aparaturą kontrolno-pomiarową.

Ślusarz: zajmuje się ręczną lub ręczno-maszynową obróbkę metalu. Wykonuje wszystkie operacje ślusarskie jak: trasowanie, cięcie, piłowanie, wiercenie, gwintowanie i spawanie.

Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych: obsługuje maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych, takie jak: wtryskarki, roboty, suszarki, młynki, podajniki surowca, termoregulatory, czy formy wtryskowe.

Najlepszym potwierdzeniem tego, że nauka w Dziale Kształcenia Zawodowego przynosi dużą szansę na rozwój są imponujące ścieżki karier absolwentów. O jednym z nich pisaliśmy już na blogu: https://blog.phoenixcontact.com/marketing-pl/od-ucznia-do-eksperta-czyli-marcin-grocholewski-i-jego-rozwoj-w-pxcw/

Obok Marcina, imponującym przebiegiem kariery zawodowej pochwalić może się Piotr Bilski, który również  zaczynał jako uczeń w zawodzie monter mechatronik w Dziale Kształcenia Zawodowego. „To był czas, który wspominam bardzo dobrze  – wiele się nauczyłem, a w trzeciej klasie miałem możliwość uczestniczenia w projekcie zbudowania automatu produkcyjnego do celów dydaktycznych, który do dzisiaj jest na Politechnice Poznańskiej.” Dzięki m.in. temu projektowi otrzymał propozycję pracy na dziale budowy maszyn. „Jako mechanik miałem możliwość realizować kilka dużych projektów budowy maszyn od zera i w kolejnych latach zdobywałam coraz większe doświadczenie w tym temacie i jednocześnie poszerzałem swoją wiedzę teoretyczną na uczelni.”   Ponieważ Piotrek wykazał się wysokimi kompetencjami, od razu awansował na stanowisko Starszego Elektromechanika. Aktualnie pracuje jako konstruktor-elektryk i na co dzień tworzy układy elektryczne do nowych innowacyjnych maszyn oraz modernizuje te starsze.

Do tej pory Dział Kształcenia Zawodowego ukończyło 130 absolwentów:

 • 67 mechatroników,
 • 25 ślusarzy,
 • 18 operatorów obróbki skrawaniem,
 • 20 przetwórstwo tworzyw sztucznych.

Plany na rok 2019

Rekrutacje do klas:

Profil klasy Ilość miejsc Data rekrutacji
Ślusarz 5 *Współpraca z Zespołem Szkół nr. 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu.
Monter Mechatronik 15 Maj 2019
Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych 5 Maj 2019

Drzwi otwarte:

Dział Kształcenia Zawodowego, ul. 3 stycznia 72, Nowy Tomyśl – 27 kwietnia

Obecność na targach:

Politechnika Poznańska – 13 – 14 marca

Uniwersytet Zielonogórski – 20 marca

Politechnika Poznańska (Dzień Elektryka) – 21 marca

Międzynarodowe Targi Poznańskie (Dni Kariery) – 4 kwietnia

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.