PC WORX – zintegrowane środowisko programistyczne zgodne z IEC 61131

From |

Ciągły rozwój technologii komunikacyjnych oraz programistycznych pozwolił na stopniowe odejście od prymitywnej automatyki przekaźnikowo-stycznikowej. Stosowanie tego typu układów kontroli wiązał się z licznymi ograniczeniami, które w znacznym stopniu podnosiły koszt instalacji (na okablowanie oraz komponenty). Dodatkowo automatyka oparta o układy stycznikowo-przekaźnikowe stwarzała wiele problemów obsłudze ponieważ aplikacje były niejednokrotnie bardzo złożone, tym samym mało transparentne w czasie napraw i przeglądów. Rozwój elektroniki oraz technologii mikroprocesorowej wymusił ewolucje tego typu struktur, którą możemy podzielić na 5 głównych faz:

  1. Automatyka przekaźnikowo-stycznikowa
  2. Systemy scentralizowane wykorzystujące jednostki centralne
  3. Systemy rozproszone wykorzystujące układy mikroprocesorowe o niskim stopniu integracji
  4. Integracja systemów rozproszonych, przez zastosowanie standardów komunikacyjnych
  5. Komunikacja bezprzewodowa i mobilna

oprogramowanie pc worx, plcW porównaniu do starszych rozwiązań wykorzystujących przekaźniki, aplikacje oparte o układy mikroprocesorowe prócz warstwy czysto sprzętowej posiadają również poziom programu, w który zawarte są wszystkie procedury oraz wykonywane funkcje. Oprogramowanie sterownika zgodnie z wytycznymi normy IEC 61131, powinno umożliwiać intuicyjne programowanie, wykorzystujące środowisko graficzne wysokiego poziomu.

 

Wszystkie sterowniki znajdujące się w ofercie firmy Phoenix Contact, konfigurowane są za pośrednictwem środowiska programistycznego PC WORX. Oprogramowanie to oferuje możliwość tworzenia kodu w każdym z pięciu języków zgodnych z IEC 61131-3. Unifikacja środowiska pozwoliła stosowanie jednego przygotowanego kodu programu do różnych jednostek sprzętowych. Zaimplementowana uproszczona struktura bibliotek oraz narzędzi zdefiniowanych modułów ułatwia przygotowanie kodu programu, nawet w przypadku początkujących użytkowników. Ponadto pakiet programu zawiera składniki pozwalające na automatyczne wykrywanie podłączonych modułów. Funkcje takie jak diagnostyka oraz debugowanie usprawniają proces uruchomienia aplikacji. Sterowniki obsługują wszystkie standardowe protokoły komunikacyjne stosowane w automatyce procesowej.

Za pomocą PC WORX realizuje się kosztowne koncepcje automatyzacji. W zależności od ilości obsługiwanych portów I/O należy wybrać jedną z dwóch wersji: PC WORX BASIC lub PC WORX PRO. Oprócz tego szybką realizację małych projektów automatyzacji umożliwia oferowane przez Phoenix Contact bezpłatne narzędzie programistyczne PC WORX EXPRESS.

Optymalne współistnienie wielu komponentów automatyki i ich wzajemna koegzystencja i samooptymalizacja jest wstępem do przemysłu w wersji 4.0  (Industry 4.0), o czym w napiszemy wkrótce.

Autor: Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *