Ochrona w obwodach AKPiA

From |

ochrona w akpiaW marcu pisaliśmy o ochronie przeciwprzepięciowej w układach zasilających. Określiliśmy wówczas, że najskuteczniejsze zabezpieczenie stanowi tu wielopoziomowa koncepcja ochrony oparta na wzajemnie ze sobą powiązanych i prawidłowo dobranych odgromnikach oraz ogranicznikach przepięć. Rozwiązania te podzielone zostały na 3 główne grupy:

 

Typ 1: Wysoko wydajne odgromniki
Typ 2: Układy ograniczników przepięć oparte o warystory
Typ 3: Układy dla wrażliwych urządzeń końcowych

Dodatkowo zdefiniowaliśmy wówczas zasadę kręgu ochronny przeciwprzepięciowej, która obrazuje urządzenia, instalacje oraz systemy, które należy objąć ochroną . We wszystkich punktach gdzie następuje przecięcie przewodów, przez nasz wyimaginowany krąg, należy zainstalować odpowiednie ograniczniki przepięć, odpowiadające danym znamionowym chronionego toru zasilania, czy sygnału.

Konsekwentna ochrona przed przepięciami we wszystkich newralgicznych obszarów, takich jak:

  • obwody zasilania,
  • obwody AKPiA,
  • urządzenia i sieci IT,
  • urządzenia nadawczo-odbiorcze ( takie jak np. anteny GSM),

Każdy przewód przychodzący z poza chronionego ringu staje się potencjalnym źródłem przepięć, które mogą niszczyć zainstalowaną w nim infrastrukturę. Dlatego tak istotnym jest prawidłowy dobór rozwiązań dedykowany dla każdego z obszarów.

Najczęstszą przyczyną niespodziewanych uszkodzeń zainstalowanych urządzeń oraz awarii instalacji AKPiA, są szybko zmienne przepięcia. Geneza tego typu zjawisk leży w sprzężeniach indukcyjnych oraz magnetycznych do których dochodzi w czasie wyładowań atmosferycznych lub czynności łączeniowych wykonywanych po stronie sieci zasilającej.

akpia

Obwody sygnałowe są znacznie bardziej wrażliwe na przepięcia niż ma to miejsce w przypadku systemów zasilania. W znacznej mierze wiąże się to z dużą ilością przewodów, a z drugiej z delikatnością samych układów I/O.

W zależności od poziomu zagrożenia jak i samych wymagań dotyczących ochrony, zaleca się instalowanie urządzeń SPD bezpośrednio przed chronionym interfacem. W celu ułatwienia doboru rozwiązań do ochrony tego typu aplikacji firma Phoenix Contact przygotowała asystenta doboru, który w przystępny sposób pozwoli dostosować rodzaj ochronny do indywidualnych potrzeb.

Rozwiązania ograniczników z rodziny PT umożliwiają dodatkowo testowanie i monitorowanie ich stan, co znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa w istniejącej aplikacji. Wymienne moduły w przypadku wykrycie ich zadziałania dają się łatwo zdemontować i wymienić na w pełni sprawne. Wszelkie tego typu zabezpieczenia to tylko promil możliwości, jakie oferuje firma z Blomberg.

Dodatkowo na naszej stronie znajdują się samouczki poświęcone zagadnieniom ochrony przeciwprzepięciowej, które w prosty sposób pozwolą przybliżyć zawiłe meandry tego typu środków ochrony.

Autor: Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *