Nowoczesna automatyka zabezpieczeniowa od podszewki

From |

rozdzielniaNowoczesne rozwiązania układów sterowania i zabezpieczeń w stacjach elektroenergetycznych to złożone struktury bazujące na wysokiej klasy systemach komputerowych. Od ich sprawnego działania zależy niejednokrotnie stabilność oraz pewność zasilania. System elektroenergetyczny można przyrównać do żywego organizmu lub systemu naczyń połączonych. Wypadnięcie jednego ogniwa może szybko wywrzeć niekorzystny wpływ na pozostałe współpracujące z nim elementy, prowadząc do awarii systemowej tak zwanego blackoutu.

Aby w pełni zagwarantować bezpieczeństwo tego typu infrastrukturze niezbędnym jest stosowanie właściwej Elektroenergetycznej Automatyki Zabezpieczeniowej (EAZ), do której głównych zadań należy wykrywanie zakłóceń, zagrożeń oraz ich właściwa eliminacja. Zastosowanie złożonych algorytmów obliczeniowych pozwala na szybką analizę w czasie rzeczywistym danych wejściowych takich jak: prądy i napięcia w chronionych polach oraz sygnały logiczne charakteryzujące stan poszczególnych elementów zabezpieczanego obszaru.

Prócz właściwego doboru sprzętu, oprogramowania oraz obsługi, niezwykle ważny wpływ, na prawidłowe i niezawodne działanie urządzeń EAZ ma poprawność danych pochodzących z samego systemu elektroenergetycznego.

Wartości pomiarowe odczytywane są za pośrednictwem przekładników (prądowych i napięciowych), które następnie są przetwarzane z sygnałów analogowych na cyfrowe. Układy wejść muszą spełniać ostre kryteria dotyczące próbkowania, a dokładnie wiernego odwzorowania transmitowanych sygnałów, z uwzględnieniem opóźnień oraz zewnętrznych zakłóceń.

Obecnie nowe rozwiązania EAZ charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami niż aparatura sprzed kilku lat. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych przetworników analogowo-cyfrowych oraz układów mikroprocesorowych, znacząco zwiększył się zakres przetwarzania sygnałów. Ponadto możliwe są funkcje polegające na wstępnej selekcji, ocenie oraz uzyskiwaniu składowych z pominięciem części cyfrowej systemu. Zabieg ten bezpośrednio przekłada się na podniesienie efektywności oraz niezawodności urządzeń EAZ.

Zabezpieczenia elektroenergetyczne bazują na nowych układach przetwarzających integrujących następujące funkcje:

  • Selekcja sygnałów pomiarowych prądu, dzięki której w automatyczny sposób możliwe jest wyodrębnienie parametrów niezbędnych do realizacji określonych funkcji przez EAZ.
  • Wielopoziomowe przetwarzanie wartości pomiarowych realizowane za pośrednictwem dynamicznej zmiany zakresu próbkowania sygnału analogowego. Zabieg ten pozwala na poprawę pomiarów dla wartości o bardzo szerokim spektrum.
  • Kontrola amplitudy i przesunięcia fazowego prądu i napięcia umożliwia wielopoziomowe identyfikowanie zakłóceń, co jest nieocenioną pomocą podczas realizacji funkcji samotestowania i kontroli EAZ.

Dalszy rozwój oraz udoskonalanie automatyki zabezpieczeniowej pod względem sprzętowym jak także programistycznym przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa oraz stabilności systemu elektroenergetycznego.

Autor: Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

One thought on “Nowoczesna automatyka zabezpieczeniowa od podszewki

  1. Pingback: Nowoczesna automatyka zabezpieczeniowa - rimfest.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.