Nowe wykorzystanie systemu Fame – rezerwowy układ wzbudzenia dla bloków 200MW

From |

Opis systemu FAME

Fame to modułowy system stworzony do uproszczenia działań pomiarowo-kontrolnych w rozdzielnicach średniego i wysokiego napięcia. Fame umożliwia wykonanie potrzebnych sekwencji pomiarowych w sposób automatyczny, bez konieczności otwierania rozdzielnicy – przypadek montażu gniazd systemu na drzwiach lub ramie pomocniczej szafy.

Skonfigurowaną wtyczkę z podłączonym wymuszalnikiem/walizką pomiarową wpinamy do gniazda, a wszystkie sekwencje zwierania przekładników, rozwierania obwodów następują automatycznie. Jest to rozwiązanie bezpieczne i jednocześnie znacznie przyspieszające proces testowania.

Ujednolicenie rozwiązania, czyli opracowanie jednego gniazda dla kilku typów zabezpieczeń pozwala ograniczyć koszty i możliwość pomyłki – mamy jedną wtyczkę dla całej stacji – podobne rozwiązania zostały przetestowane i działają za stacjach GPZ na całym świecie.

FAME

Przykład zastosowania systemu FAME w Elektrowni Kozienice

W Elektrowni Kozienice został opracowany nowy system rezerwowego wzbudzenia dla ośmiu generatorów 200MW. System rezerwowego wzbudzenia jest niezbędny w okresie przeprowadzania działań serwisowych i remontów podstawowych układów wzbudzenia.  System taki składa się z trzech podstawowych części: zespołu prostowników, zespołu sterownia i zespołu krosowego służącego do załączania wymaganych w danej chwili jednostek.

System Fame został w tym przypadku wykorzystany w części krosowej do załączania/przełączania serwisowanej w danej chwili jednostki generatorowej – projekt został opracowany przez Firmę Energotest specjalizującej się w opracowywaniu układów wzbudzenia dla generatorów.

Projekt – Firma Energotest

Opis zastosowanego rozwiązania:

Rozwiązanie oparte na systemie Fame 2 zbudowanym w oparciu o gniazda pomiarowe serii PTRE 6 + wtyki testowe FTPR Zastosowany system umożliwia wykonanie potrzebnych przełączeń bez konieczności wypinania przewodów z listew łączeniowych umieszczonych w rozdzielni, co znacznie usprawnia proces obsługi i zapewnia bezpieczne i szybkie wykonanie potrzebnych przełączeń pomiędzy układem podstawowym i rezerwowym, co znacząco zwiększa niezawodność całego systemu.

Autor:Grzegorz Polarz – Menedżer ds. Przemysłu – Energetyka
mail:gpolarz@phoenixcontact.pl
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *