Jak zwiększyć bezpieczeństwo ciągłości zasilania maszyn i urządzeń

From |

W epoce Industry 4.0 i Internetu rzeczy dyspozycyjność systemów nabiera najwyższego znaczenia a bezawaryjna praca maszyn i urządzeń zaczyna się od zapewnienia ciągłości zasilania. Ponieważ nawet najlepsze urządzenia elektroniczne mogą zostać uszkodzone permanentna ochrona przed przepięciami stała się ważnym elementem każdej instalacji. Stosując wysokiej jakości zasilacze Phoenix Contact razem z ogranicznikiem przepięć zmniejszamy ryzyko uszkodzenia zasilacza i wydłużamy jego czas pracy.

Zasilacz + ogranicznik

Na zdjęciu pierwszymi pokazano stycznik na 24 V DC z podłączonym bezpośrednio na cewkę oscyloskopem. Na drugim zdjęciu widoczne jest przepięcie powstające przy wyłączeniu, które jak widać może znacznie przekraczać 1000 V. Tego typu i wyższe impulsy są obecne w sieciach zasilających, skracając w ten sposób czas życia urządzeń elektronicznych. W konsekwencji oznacza to nieprzewidywalne przestoje i rosnące koszty.

Stycznik

Wykres przepięcia

Jak skutecznie chronić instalacje przed przepięciami?

Wiele urządzeń elektronicznych w tym zasilacze posiadają, wbudowaną w płytkę PCB, ochronę przed przepięciami (np. warystory). Należy jednak mieć świadomość, że ograniczniki przepięć przyjmują na siebie energię przychodzących impulsów, przez co starzeją się, po pewnym czasie rozłączają a urządzenie przestaje być chronione. Dlatego też by zbudować wysoką odporność i dyspozycyjność swojego systemu należy stosować wysokiej jakości/sprawdzone laboratoryjnie ograniczniki przepięć (zasadę działania ochrony pokazano na filmie umieszczonym pod tabelą).

Dla ochrony zasilaczy dedykowanym rozwiązaniem są ograniczniki serii SEC (ang. Safe Energy Control):

Lista ograniczników przepięć które zastosowane razem z zasilaczami serii QUINT 4  w metalowej obudowie w wersji jednofazowej, zapewniają pięcioletnią gwarancję również na zasilacze.

Numer katalogowy Symbol Podłączenie
2907928 PLT-SEC-T3-230-FM-PT Terminale Push-in
2907919 PLT-SEC-T3-230-FM-UT Terminale śrubowe

Dowiedz się więcej o 5-letniej gwarancji na zasilacze na www.phoenixcontact.pl

Warto też pamiętać o obwodach 24VDC jeśli są prowadzone na zewnątrz obiektu, ponieważ mogą  stanowić śmiertelne zagrożenie dla wszystkich aparatów korzystających z tego napięcia.

Zobacz zasadę działania ochrony

Please accept statistics, marketing cookies to watch this video.

 

Ograniczniki przepięć chronią zasilacz i dalsze podłączone urządzenia. Groźne przepięcia są przekierowane do przewodu ochronnego. Ewentualna wymiana uszkodzonych wkładek ogranicznika nie wpływa na pracę zasilacza i podłączonych urządzeń. Dodatkowo wyjście sygnalizacyjne ograniczników może być podłączone do sterownika, informując o potrzebnej wymianie.

Ograniczniki przepięć serii SEC z wymiennymi wkładkami posiadają 5-letnią gwarancję, co pozwala na wydłużenie gwarancji na zasilacze do pięciu lat.

Monitorowanie i kontrola ograniczników przepięć

CHECKMASTER 2: urządzenie testujące do różnych konstrukcji i układów

Ograniczniki tak samo jak całą instalację elektryczną należy okresowo kontrolować. Ograniczniki Phoenix Contact można sprawdzać nie tylko optycznie, ale co ważne, elektrycznie za pomocą przenośnego laboratorium CHECKMASTER 2. Urządzenie pokaże status badanego ogranicznika:

  • prawidłowy
  • osiągnięto granicę tolerancji
  • przeciążenie, konieczna wymiana

Chroniąc swoje urządzenia elektroniczne za pomocą ograniczników przepięć wydłużamy czas pracy maszyn i urządzeń dzięki czemu zwiększamy:

  • dyspozycyjność systemu
  • niezawodność procesu produkcji
  • zwrot z inwestycji (mniejsza ilość napraw i nieplanowanych przestojów)
Autor: Radosław Gruszka – Młodszy Menadżer Produktu

 

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *