Jak wygląda praca w Dziale Technicznym ICC?

From |

Mówi się, że sport uczy ludzi pracy zespołowej. Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam Dział, w którym ludzi łączy nie tylko wspólna praca, ale również zamiłowanie do piłki nożnej. Możemy się założyć, że wielu z pracowników Działu Technicznego ICC będąc małymi chłopcami marzyło o tym, by zostać piłkarzami. Czy jako dorośli muszą rezygnować z marzeń? Czy to, co można zaobserwować na murawie, może – w pewnym sensie – zdarzyć się również w środowisku PxCW wśród maszyn montażowych i oprzyrządowań?

Skład zespołu:

Liczne innowacje i stały rozwój Działu

Dział Techniczny ICC jest obszarem stale rozwijającym się, w którym pojawia się mnóstwo innowacji. Jedną z bitew strategicznych PxCW jest automatyzacja, co oznacza wzrost konkurencyjności naszego zakładu poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych z zakresu automatyki , robotyki. „W codziennej pracy mamy do czynienia z zespołami robotów sprzężonymi ze sobą, które działają niezależnie od siebie, jednak ich przestrzenie robocze nakładają się na siebie” – mówi Radosław Koszela, Kierownik Działu. „Z pewnością praca z takimi zespołami wymaga logicznego myślenia, aby móc odpowiednio ustawić roboty względem siebie” – dodaje Sławomir Pankowski, jeden z Mechaników – „Ale też konieczna jest umiejętność przewidywania problemów, żeby dobrze zaplanować trajektorie. Zmieniając coś na jednej stacji muszę przewidzieć, w jaki sposób wpłynie to na kolejne stacje”. „Trzeba myśleć przestrzennie i procesowo” – podsumowuje Radek.

W związku z pojawianiem się na obszarze produkcyjnym nowych maszyn i oprzyrządowania, zespół staje przed wyzwaniami związanymi z realizacją napraw i przeglądów nowego sprzętu, zapewnieniem części zamiennych i zabezpieczeniem procesów w przypadku awarii. Z tego powodu zespół stale poszerza swoją wiedzę – niczym sportowcy, którzy – aby osiągnąć pożądane rezultaty – podejmują regularne treningi. Jest to szczególnie ważne, gdy gra się na najwyższym poziomie 🙂

Cykl funkcjonowania Działu jest związany z pewną sezonowością. Tak, jak w przypadku piłki nożnej odbywają się zawody, czy mistrzostwa, tak w przypadku branży elektrotechnicznej pojawiają się targi wiosenne (HMI) i jesienne (SPS), podczas których pojawiają się nowe produkty. Nowości zawsze generują ruch na rynku, co tworzy konkretne wymagania również wobec zakładu produkcyjnego – a w sposób szczególny konieczność powstania nowych linii produkcyjnych i maszyn.  

Park maszynowy

Chyba każdy z młodych piłkarzy marzy o tym, aby zagrać na boisku, które świetnością nie odstaje od najlepszych boisk na świecie 🙂 Najwyższej klasy wyposażenie, a także obuwie, odzież sportowa, najlepsza piłka i wszystko, czego potrzebują piłkarze, będące zarówno innowacyjne, jak i przez wiele lat niezawodne, z pewnością sprzyjają i motywują do rozegrania wielu ważnych meczy.

Podobnie możemy opisać park maszynowy i oprzyrządowanie w Dziale Technicznym ICC. Wykorzystuje się tam technologie i maszyny, które trudno jest znaleźć w innych firmach. Mechanicy z tego działu mają okazję pracować w środowisku zarówno innowacyjnych, nowoczesnych maszyn, ale także takich, które od wielu lat cechują się wysoką jakością i niezawodnością. Park maszynowy w tym miejscu zapewnia wysoką precyzję wykonania danego elementu, a co za tym idzie – najwyższą jakość produkowanych artykułów.

Innowacje w ramach parku maszynowego wiążą się również z tym, że poszukiwane są możliwości elastycznego wykorzystania maszyn przy tak ogromnej różnorodności artykułów. Dla przykładu, mamy maszynę, która zastępuje kilka oprzyrządowań i jest w stanie wyprodukować kilka rodzajów produktów, nawet z zupełnie różnych rodzin artykułów.” – opowiada Radek.

Nie oznacza to, że rezygnujemy ze starych sprzętów” – dodaje Dawid Jujka, Mechanik – „Naprawiamy i serwisujemy również takie maszyny, które działają w organizacji od lat. Przy nich też można się wiele nauczyć. Z kolei w przypadku zdobywania doświadczeń przy nowych urządzeniach cenię sobie to, że pojawiają się nie tylko zagadnienia z obszaru mechaniki, ale też nowinki związane z pneumatyką i elektryką. Przy maszynach, za które odpowiadamy są na przykład siłowniki elektryczne, czyli sterujemy nie tylko powietrzem, ale też elektrycznie. Pojawia się też zastosowanie robotów Epson. Można się wiele nauczyć zarówno naprawiając i serwisując maszyny, ale też obserwując ich pracę”.

Inny Mechanik, Dawid Prządka mówi: „Dla mnie ciekawe jest też wykorzystanie kamery PPH. Kamera ta sprawdza gotowy wyrób, a teraz jest też wykorzystywana przy wcześniejszych etapach produkcji. Pozwala to na szybkie wychwycenie błędu i efektywne wykorzystanie maszyny. Dawid i ja pierwsze doświadczenia w Phoenix Contact Wielkopolska zdobyliśmy jako uczniowie. Z biegiem czasu zauważamy, że nowości systemowych jest coraz więcej i nigdzie w okolicy nie znajdziemy podobnych nowinek”.Są takie maszyny, do których mamy szczególny sentyment.” – dodaje Dawid Jujka – „Znamy je od podszewki i nic nie jest w stanie nas zaskoczyć”.

Duża samodzielność i odpowiedzialność

Prawie każda maszyna jest u nas inna i każda z nich jest wyzwaniem.” – przyznaje Sławek – „Czasami mamy do czynienia z prostymi usterkami, a czasami pojawiają się awarie, które nie występowały wcześniej. Gdy poradzę sobie właśnie z takim problemem lub gdy wprowadzę jakąś optymalizację – to mnie nakręca do pracy”. „To, że Sławek jest w stanie coś naprawić to nie jest przypadek” – uzupełnia Radek – „To jest kwestia jego doświadczenia i umiejętności, które potrafi wykorzystać. Sławek, zauważ, do jakich projektów jesteś dedykowany. To jest duża odpowiedzialność, z którą wiem, że sobie poradzisz.”

Fach w ręku, wiedza techniczna oraz doświadczenie w pracy jako mechanik są jednymi z wielu atutów osób pracujących w Dziale Technicznym ICC. Ilość wyzwań, które można spotkać w tym dziale powoduje, że każdy znajdzie możliwość rozwoju i poszerzania swoich umiejętności. W trakcie pracy i pojawiających się nowych zadań każdy z mechaników odpowiedzialny jest za to, aby określić, w jaki sposób będzie chciał swoje zadanie wykonać. Ma pewną rolę do spełnienia.

Tak jak na boisku, kiedy piłkarz jest w posiadaniu piłki, to od niego i jego działania oraz wykopu zależy to, co dalej będzie się na murawie działo. Piłkarze, tak jak i mechanicy, muszą być też elastyczni – to znaczy potrafić rozgrywać z różnych pozycji. Jeśli piłkarza dopadnie kontuzja, zawsze znajdzie się w zespole ktoś, kto będzie mógł go zastąpić.

Oprócz wiedzy technicznej czy elastyczności ważna okazuje się też komunikacja w zespole. Często mechanicy współpracują ze sobą, aby móc zrealizować zadanie. Znają się najlepiej i wiedzą, kto ma największą wiedzę lub doświadczenie w różnych zagadnieniach i mógłby najszybciej pomóc uzyskać cel zadania.

Do projektów i obszarów są przypisane różne osoby. W przypadku relokacji maszyn i nowych uruchomień mechanicy zobowiązani są do przygotowania materiałów szkoleniowych dla innych osób – tak, by można było dzielić się wiedzą. Staramy się, aby nie tylko jedna osoba była przypisana do odbiorów maszyn, po to aby móc się wzajemnie zastępować. Tworzymy zespół multifunkcjonalny” – opowiada Kierownik Działu.

Współpraca i kreatywność

Uczymy się między sobą. Gdy ktoś jest w czymś lepszy – uczy innych. Ja jestem bardzo zadowolony ze swojej zmiany.” – mówi Sławek – „Od dwóch lat jestem mechanikiem i nigdy nie miałem takiej sytuacji, żebym nie mógł liczyć na wsparcie. Wcześniej byłem Operatorem i sam różne rzeczy naprawiałem przy maszynie. Bardzo dziękuję Mechanikom, którzy mi wtedy użyczali sprzętu. To w dużej mierze przyczyniło się do tego, że teraz jestem Mechanikiem. Gdy pojawia się trudniejszy problem, staramy się działać razem lub gdy mamy do zrobienia złożone przezbrojenia to pomagamy jeden drugiemu. Zastępujemy się nawzajem i łączymy siły”. „Czasami warto konsultować się między sobą nawet przy standardowych zadaniach” – uzupełnia Dawid Jujka – „To przyspiesza pracę i pozwala na wymianę wiedzy”.

Phoenix Contact Wielkopolska jest częścią międzynarodowej Grupy Phoenix Contact. Nasi pracownicy z Działu Technicznego ICC współpracują również z naszą siedzibą główną w Blombergu. Ponadto w ramach naszego zakładu ma miejsce współpraca z bardzo różnymi zespołami: Działem Technologii, Jakości, z Działem Rozwoju Produktu, Narzędziownią, Budową Maszyn i oczywiście z Działami Produkcyjnymi oraz  z Serwis Team’em.

Mamy kontakt z innymi działami, co daje nam perspektywę poznawania nowych procesów i odnajdywania nowych możliwości.” – opowiada Dawid Jujka – „Zdarza się, że jeśli mamy uszkodzoną jakąś część i jest to zupełna nowość w skali działu, to konsultacje z innymi obszarami mogą przynieść nam pomysły na alternatywne rozwiązania”.

W Dziale Technicznym ICC prowadzone są również projekty, które wymagają podejścia koncepcyjnego. Ale to nie wszystko – codzienna praca sprawia, że w różnych sytuacjach warto wykazywać się kreatywnością. Oczywiście pracownicy starają się przewidywać problemy i przygotowywać się na nie, jednak niekiedy pojawia się w maszynie czy urządzeniu zupełnie inny problem, którego nie dało się przewidzieć. W takich sytuacjach nieraz warto szukać zupełnie nowych, alternatywnych rozwiązań. Mimo że podobne sytuacje z pewnością bywają trudne – pozwalają też wiele się nauczyć i dają sporo satysfakcji z pozyskiwanych kompetencji i nowych osiągnięć.

Podobnie działają piłkarze, którzy – mimo przygotowanej przed meczem strategii – bywają zaskoczeni taktyką przeciwnika i na bieżąco dopasowują działania do sytuacji na boisku.

System Kwalifikacyjny

Kiedy młody piłkarz dopiero uczy się kopać piłkę, na pewno zastanawia się nad tym, jakie to uczucie być tym najlepszym piłkarzem, którego wszyscy podziwiają – za talent, umiejętności. Przed nim jeszcze długa droga, aby dotrzeć do miejsca, o którym marzy. Wiele treningów, szkoleń, wyjazdów, potwierdzania umiejętności – cała ścieżka rozwoju.

System Kwalifikacyjny w PxCW daje możliwość rozwoju Mechaników pracujących w Dziale Technicznym ICC, podobnie jak może się to dziać w przypadku młodych piłkarzy. Aby móc pracować na określonym poziomie, należy spełnić pewne wymagania, umiejętności, które potwierdzane są egzaminem teoretycznym i praktycznym. W Dziale Technicznym ICC jest wiele przykładów osób, które zdecydowały się na udział w Systemie Kwalifikacyjnym, dlatego Mechanicy znajdują i wykorzystują możliwości rozwoju. Ponieważ zespół wie, że sam może wpływać na swój rozwój, przykłada dużą wagę do funkcjonowania Systemu. Nic zatem dziwnego, że w tegorocznym Audycie Systemu Kwalifikacyjnego, Dział Techniczny ICC wypadł najlepiej.

Jasny podział zadań

Wszyscy w zespole skupiają się na przeprowadzaniu bieżących napraw maszyn i urządzeń, wykonywaniu przeglądów okresowych i bieżącej kontroli funkcjonowania maszyn. Każda osoba w zespole ma jednak swoją rolę i przypisany obszar – podobnie, jak piłkarze na boisku.

Ważne jest też to, że nie mieszamy dyscyplin sportowych – jeśli gramy w piłkę nożną, to nie stosujemy chwytów z koszykówki. Podobnie – Dział Techniczny zajmuje się utrzymaniem maszyn, a nie np. doprowadzeniem mediów, co z kolei związane jest z pracą innego zespołu. „Wiemy, kiedy my mamy działać, a kiedy problem związany jest z funkcją Działu Infrastruktury Technicznej” – wyjaśnia Dawid Jujka – „Media przy maszynie – to nasz temat, ale czasami trzeba kontaktować się z innymi działami, aby konstruktywnie rozwiązać temat”. ”Wiemy też, kiedy należy do podjętych działań włączyć Lidera Produkcyjnego na danym obszarze. Każdy z nas, Mechaników, jest przypisany do konkretnego warsztatu, dlatego współpraca z Liderami czy Technologami sprawia, że tworzymy takie teamy skupione wokół jednego warsztatu. Ułatwia to komunikację i rozwiązywanie problemów”.

Obecnie w Dziale tworzona jest nowa rola: Lider Zespołu Mechaników ICC. W przypadku zainteresowania udziałem w rekrutacji zapraszamy do aplikowania: https://tiny.pl/tncjh

Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *