Jak w małej szafie AKP ochronić skutecznie wielką ilość obwodów sygnałowych?

From |

Dążenie do miniaturyzacji znajduje swoje odbicie również w świecie automatyki wszelakich procesów.

termitrab complete najwęższe ograniczniki przepięćCoraz mniejsze aparaty, coraz wrażliwsze, bo wypełnione elektroniką nagle zderzają się z zagrożeniem wynikającym z wszechobecnych przepięć czy też incydentalnych wyładowań piorunowych.

Dla obiektów chronionych w klasach najwyższych norma PN-EN 62305 przewiduje zagrożenie prądami piorunowymi nawet do 2kA 10/350. Przy niewielkiej ilości obwodów sygnałowych oznacza to konieczność stosowania rozwiązań o najwyższej zdolności odprowadzania takich prądów niezależnie od rodzaju chronionego interfejsu.

Problem pojawia się wtedy, gdy obiekt jest wypełniony obwodami sygnałowymi, które zbiegają się w jednej szafie sterującej. Często bywa, że aby ochronić takie obwody ze względu na gabaryty ograniczników należy dostawić kolejną szafę.

Rozwiązaniem przy wielkiej ilości sygnałów jest rodzina ograniczników TERMITRAB complete (TTC) . To pierwsza na świecie rodzina która zawiera rozwiązanie ochrony przed przepięciami dla sygnałów AKP o ogólnej szerokości od 3,5 mm.

Na jednym metrze szyny można nawet ochronić do 572 sygnałów!

Jest to możliwe dzięki technologii połączeń Push-in oraz  szczególnie płaskich elementów aktywnych, które są używane po raz pierwszy dla tego rozwiązania. Przy takiej ilości obwodów zagrożenie na jeden przewód znakomicie spada, stąd te ograniczniki przepięć mogą odprowadzać prądy do 0,5kA 10/350.

najwęższy ogranicznik przepięć: wersje z wtykiemW tej rodzinie też są urządzenia ochronne o szerokości 6 mm. Pomimo wąskiej konstrukcji, ograniczniki te oferują różne technologie połączeń, wersje z wtykiem, odłączniki nożowe jak i mechaniczny wskaźnik statusu praktycznie do wszystkich obwodów sygnałowych.

 

 

Wszystkie ograniczniki z rodziny TERMITRAB complete posiadają „ tunel komunikacyjny”. Wszystkie ograniczniki z rodziny TERMITRAB complete posiadają „ tunel komunikacyjny”. Dodatkowe zdalne moduły sygnalizacyjne, które są dostępne jako opcja, monitorują „tunel komunikacyjny” za pomocą bariery fotoelektrycznej. Jeśli wiązka światła zostanie przerwana przez urządzenie odłączające, styk przestawny przekazuje wiadomość grupową do pomieszczenia kontrolnego. Oznacza to, że zawsze jest znany aktualny stan ograniczników a dzięki temu może szybko zastąpić przeciążone urządzenia ochronne.

termitrab complete najwęższy ogranicznik przepięćPoza trzema głównymi funkcjami opisanymi jak małe gabaryty, testowalność czy monitorowanie zdalne, rodzina produktów TTC oferuje inne zalety. Te zalety dalej odnoszą to różne wersje napięć i obwodów ochronnych  jak i certyfikaty GL, UL, IECEx i ATEX.

Poznaj rodzinę produktów serii TERMITRAB complete na www.phoenixcontact.pl/termitrab

 

Najważniejsze na koniec, w ramach prewencji rozwiązania wtykane mogą być okresowo badane elektrycznie CHECKMASTERem, zgodnie z PN-EN 62305-2.

Autor: Mieczysław Ludwików – Senior Product Manager
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

One thought on “Jak w małej szafie AKP ochronić skutecznie wielką ilość obwodów sygnałowych?

  1. Dent

    To rozwiązanie wygląda naprawdę zacnie. A co do prewencji – jak najbardziej jestem za, chociaż mało kogo przekonują tego typu działania, jeśli nie było mu dane zaznać prawdziwie bolesnej awarii:) Pozdrawiam!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *