Implikacje osobliwości ograniczników przepięć konsekwencją normy PN-EN 61643-11, część 2/2

From |

W poprzedniej części pisałem o klasach testów ograniczników przepięć. Dziś chciałbym rozwinąć temat budowy odgromnika, gdyż brak jasnej sugestii dotyczącej konstrukcji odgromnika to kolejna rzecz, o której warto pamiętać.

Należy wiedzieć, że odgromnik o konstrukcji warystorowej przy przepływie prądu piorunowego utrzymuje na sobie napięcie resztkowe Ures tak długo, jak długo płynie przez ten warystor prąd.

burze, odrgomnik, ochrona przed piorunemOznacza to tylko tyle, że na aparatach nim chronionych,  które zawsze mają opisywana odporność udarową ( kategorię przepięciową) krzywą 1,2/50 µs, nadal utrzymuje się napięcie resztkowe. I to długo przy prądzie 10/350, gdzie wartość około zero osiągana jest na gdzieś po 800 µs. Gdzie dla krzywej 1,2/50 poziom około zera jest  osiągany już  po około 200µs.

Porównanie zachowania konstrukcji: iskiernik połączony równolegle z warystorem i warystora w szeregu z iskiernikiem. Pozom 375V to poziom tolerancji napięcia zasilania w którym mieści się Ures iskierników.

Porównanie zachowania konstrukcji: iskiernik połączony równolegle z warystorem i warystora w szeregu z iskiernikiem. Pozom 375V to poziom tolerancji napięcia zasilania w którym mieści się Ures iskierników.

Innymi słowy konstrukcja warystorowa przy prądzie piorunowym naraża na szybszą degradację chronione przez siebie aparaty.

Jest to jej główna wada. Jest też kolejna, im większy prąd Iimp tym gorzej: Ures jest wyższe. Dlatego zwłaszcza tutaj wiedza przy jakiej wartości prądu Iimp  określono Up  może nas powstrzymać przed wyborem. Tutaj też można wprowadzać w błąd używając przy próbach prądu In na tyle małego aby poziom ochrony Up był marketingowo doskonały. Z warystorem niestety podobnie jest jak z rezystorem: im wyższy prąd płynie przez niego tym wyższy poziom ochrony Up, nie liniowo, co prawda, ale jednak. Tej istotnej wady nie ma iskiernik.

Połączenie szeregowe warystora i iskiernika w takim ograniczniku tzw. kombinowanym przenosi tą samą wadę. Prawdą jest, że brak jest prądu upływu lecz tak samo wysokie Ures  , jak przy samym warystorze, powoduje tak samo przyspieszone starzenie chronionych aparatów w instalacji.

Stąd tylko konstrukcja równoległa, jak w rodzinie Safe Energy Control, jest w stanie chronić i szybko i praktycznie nie wpływać na proces starzenia długotrwałym i wysokim napięciem resztkowym Ures.

Pomimo możliwego znikomego prądu upływu jest to jednak korzystniejsze rozwiązania. Oto ważny powód na to, aby zwracać uwagę na schematy połączeń kombinacji ograniczników przepięć, patrz wersja równoległa dla układu pięcioprzewodowego układu sieci TT/TN-S: FLT-SEC-T1+T2-3S-350/25-FM.

Więcej o rozwiązaniach z technologią SEC ->>> LINK

Autor: Mieczysław Ludwików – Senior Product Manager
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *