Drukowanie oznaczników: o co chodzi z tą rozdzielczością?

From |

Odpowiedni dobór rozdzielczości drukowanego elementu umożliwia uzyskanie optymalnego wydruku, nie tylko biorąc pod uwagę jego estetykę, ale i jego czytelność.

drukowanie oznaczników

Co kryje skrót „dpi”?

W wielkim skrócie, wartość DPI określa miarę jakości zdjęcia. Rozwijając dalej, DPI (ang. Dots per inch – punkty na cal) to miara rozdzielczości urządzenia wyjściowego (np.: drukarka). Określenie stało się tak powszechne w nomenklaturze, że potocznie używa się go zamiennie za skrót PPI (ang. Pixels per inch – piksele na cal).

Po co mi w ogóle to DPI?

Jakość wydruku jest bardzo ważna nie tylko dla celów wizualnych, ale również technologicznych. Rozdzielczość, która określa stopień odwzorowania szczegółów, jest elementem znaczącym podczas doboru odpowiedniego wydruku. Gdy chcemy uzyskać bardzo dokładny i dobry jakościowo wydruk, ilość punktów z informacją powinna być możliwie jak największa, czyli rozdzielczość również musi być duża.

Skąd mam wiedzieć jaka rozdzielczość jest standardowa?

Odpowiedni dobór rozdzielczości gwarantuje jakość wydruku. Gdy wydruki poszczególnych symboli lub znaków są rozmazane, poszarpane, definitywnie musimy zastanowić się nad zwiększeniem ich rozdzielczości. Do jakiego momentu powinnyśmy zwiększać jednak tę rozdzielczość? Zalecana rozdzielczość standardowych wydruków powinna oscylować wokół 300 dpi. Wiele osób zadaje sobie pytanie dlaczego akurat ta, a nie inna wartość? Odpowiedź jest prosta, ale dla ludzkiego oka. Nie zagłębiając się zbyt mocno w anatomię, nasz zmysł wzroku odpowiada za rejestrowanie „danych” które są potem specjalnie przetwarzane. Ludzki wzrok jest w stanie rozróżnić poszczególne punkty, ale tylko do wartości około 300. Powyżej, dostrzeżenie jakichkolwiek różnic staje się coraz mniej prawdopodobne.

Dobór rozdzielczości do wykonywanego wydruku

Jak już wspomniano wyżej, rozdzielczość ma bardzo duże znaczenie. Dla standardowych wartości (300 dpi) jesteśmy w stanie wydrukować prawie wszystko, oczywiście, jeśli nie potrzebujemy zastosować wydruków do specjalnych zadań. W przypadku małych symboli, bar kodów, kodów 2D lub QR kodów, standardowa jakość może okazać się zbyt mała. Do wydruków tych elementów powinniśmy zastosować rozdzielczość 600 dpi. Różnica jest zauważalna – obrazują to poniższe zdjęcia:

oznacznik phoenix contact 300dpi

Standard 300×300 dpi

oznacznki drukowany 600dpi

High quality 600×600 dpi

Podobna sytuacja występuje podczas drukowania w kolorze, np.: za pomocą nowej drukarki BLUEMARK ID COLOR , różnica w jakości jest znaczna.

alfa romeo dobra jakość druku na drukarce BLUEMARK ID COLOR

Standard 1200×1200 dpi

alfa romeo dobra jakość druku na drukarce BLUEMARK ID COLOR

High quality 2400×2400 dpi

Autor: Wiktor Jędrzejak – Młodszy Menadżer Produktu
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *