Akwizycja danych – centrum dyspozytorskie

From |

Dziś w dalszym ciągu skupiam się na akwizycji danych w obszarze stacji elektroenergetycznych. Tym razem nawiązując po wcześniejszych postów zamieszczanych na łamach bloga:

Przepis na akwizycję danych z urządzeń IED i transmisję do systemu nadrzędnego
Przepis na akwizycje danych w torach zasilających

skoncentruję się na przetwarzaniu danych w centrum dyspozytorskim, do którego przesyłane są wszystkie dane urządzeń zainstalowanych na stacji elektroenergetycznej.

Informacje zebrane z urządzeń stacyjnych przechowywane są w bazie SQL w pamięci dyskowej serwera. Wszelkie stany alarmowe czy też ostrzegawcze, zapamiętywane są z odpowiednim znacznikiem czasu dzięki czemu obsługa łatwo może prześledzić przebieg zaistniałego zdarzenia. Komputery odpowiedzialne za tego typu procesy muszą odznaczać się znaczną odpornością na uszkodzenia. Od ich prawidłowego funkcjonowania w dużej mierze zależy również niezawodność całego systemu.

akwizycja danych w obszarze stacji elektroenergetycznej

Czy zastanawialiście się, co można zrobić, aby zarządzanie danymi było proste i wydajne?

Czy można w sposób nieprzerwany archiwizować dane?

Czy takie (zdawałoby się) „zwykłe” urządzenie jak komputer, może nam pomóc i sprosta takiemu wyzwaniu?

Firma Phoenix Contact w drugiej połowie 2015 roku, rozszerzyła rodzinie produktów o nowy komputer przemysłowy, który „wyłamał” się z dotychczasowego trendu zasilania 24 V DC i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów – jest zasilany napięciem 230 V AC.

Basic Line RACKMOUNT, bo o nim właśnie jest mowa, jest przeznaczony do instalowania w szafie rackowej w standardowym rozmiarze 19” (2U i 4U). W zależności od potrzeb, mamy do dyspozycji 3 dyski po 4TB każdy. Co ważne – każdy z dysków jest wymienny w wyjątkowo prosty sposób – wysuwa się go z kieszeni zamontowanej od frontu komputera (tzw. Hot Swap). Dodatkowo każda jednostka posiada sterownik RAID, co w znacznym stopniu podnosi jej niezawodność.

Rozbudowa w zasadzie nieograniczona, a to za sprawą dodatkowych gniazd PCI (8), PCIe (16 + 8), RJ45 (2) oraz 2 x COM (RS-232/422/485).

Jeśli dodamy do tego, że nasz BL ma do wyboru dwie bardzo wydajne jednostki obliczeniowe – procesory Intel Core i3-4330T 3.00 GHz oraz i7-4770S 3.90 GHz, to mamy do czynienia z potężną maszyną, którą możemy wykorzystać w dowolny sposób w ciężkich warunkach przemysłowych. „Spokoju ducha” dopełnia 10-letni suport techniczny, który zapewnia Phoenix Contact.

Autor: Adam Kralewski – Lider Zespołu Szkoleń i Wsparcia Technicznego
Share

Share

Tell your friends about us!

Contact

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *